Tetszett a cikk?

Folytatódott kedden az utóbbi évek leghosszabb hőhulláma, amely rekordhoz közeli vagy azt meghaladó hőmérsékleteket hozott több helyütt Európában. A hőség és az azzal összefüggő események eddig 45 ember halálát okozták Európa-szerte.

Orvosok arra figyelmeztetnek, hogy a rendkívüli meleg súlyos egészségügyi zavarokhoz vezethet, különösen az idősebbek körében. Az ANSA olasz hírügynökség szerint Milánó és Torino kórházaiban a halálesetek száma meghaladja az átlagot, amióta a meleg tart.
Patrick Pelloux doktor, a francia mentőorvosok szövetségének vezetője szerint csak Párizsban 50 ember halála írható a nagy meleg számlájára, Franciaország-szerte pedig több mint százan haltak meg a hőség miatt. Az orvos vasárnap este a TF1 tévéadón bírálta a francia egészségügyi hatóságokat, mert az áldozatok többségénél "természetes halált" állapítottak meg. Hétfőn a párizsi rendőrség felszólította az autósokat, hogy ne használják járművüket, egyúttal sebességkorlátozást rendelt el, így próbálván mérsékelni a hőségben megnövekedett levegőszennyezés mértékét. A francia elektromos művek kénytelen volt leállítani több erőművet, mivel a folyók felmelegedett vizét nem lehet hűtővízként felhasználni. A társaság arra kérte a lakosságot, hogy fogyasszon kevesebb áramot.
A meleghullám az északi országokat sem kerüli el. A hétvégén Dániában 32 Celsius fokot mértek, a Ferrero cég pedig Németországban egy hétre felfüggesztette csokoládéból készült termékeinek szállítását. Erdőtüzek pusztítottak Franciaországban, Görögországban, Spanyolországban, Portugáliában, Horvátországban és Hollandiában. Olaszországban a tűzoltók többórás munkával oltották el a hétfőn Nápoly közelében, egy népszerű üdülőhely feletti dombokon fellobbant lángokat.
Milánón és Torinón kívül - ahol hétfőn évszázados melegrekordok dőltek meg - a többi észak-olasz városban is magasra kúszott a hőmérő higanyszála: Genovában 35, Velencében 35,6, Triesztben 37,2, Firenzében pedig 41,1 fokot mértek. Ausztriában 1768 óta - amióta mérik a levegő hőmérsékletét - az idei a legmelegebb nyár. Kutatók szerint a forróság az Alpokban is súlyos következményekkel járhat: az eddig a jég által tartott kőtömbök az olvadás eredményeképpen elmozdulhatnak, kőomlást idézve elő. (MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!