Tetszett a cikk?

Az orosz külügyminiszter-helyettes tárgyalópartnereivel ellentétben optimista a szerdán kezdődő tárgyalások eredményeit illetően - jelenti a Reuters. Az orosz küldöttség hétfőn érkezett Pekingbe, a hat állam - a két Korea, az Egyesült Államok, Oroszország, Kína és Japán - diplomatáinak részvételével tartandó tárgyalások helyszínére.

Alekszander Loszjukov orosz külügyminiszter-helyettes a Reuters brit hírügynökségnek elmondta, hogy Moszkva óvatos optimizmussal várja a közelgő tárgyalásokat. Loszjukov kijelentette: az orosz diplomácia mérsékelt megértést tanúsít Észak-Korea biztonsági aggályai iránt, ezért fenntartja a korábban tett, Észak-Koreának adandó biztonsági garanciákra vonatkozó javaslatát, noha Phenjan nem mutatott túlzott lelkesedést a javaslat iránt.
Korábban már azt is nagy diplomáciai eredménynek tartották, hogy sikerült bevonni a tárgyalófelek közé Japánt, Kínát, Oroszországot és Dél-Koreát, mivel Phenjan eredetileg csak az Egyesült Államokat szerette volna látni a tárgyalóasztalnál.
A többi tárgyalópartner nem osztja Loszjukov optimizmusát, hiszen az áprilisban tartott tárgyalások – melyen az Egyesült Államok, Észak-Korea és Kína vett részt – teljes kudarcba fulladtak. A Reuters hírügynökség emlékeztet arra, hogy az 1993-1994-ben az Egyesült Államok és Észak-Korea között folytatott tárgyalássorozat tizennégy hónapig tartott.
Az észak-koreai atomválság tavaly októberben kezdődött, mikor Phenjan beismerte, hogy urániumot dúsított, megszegve ezzel az Egyesült Államokkal 1994-ben kötött egyezményt, valamint az atomsorompó egyezményben foglaltakat. Az észak-koreai vezetés azzal indokolta lépését, hogy az Egyesült Államok nagy veszélyt jelent az ország biztonságára, és további garanciákat követel Washingtontól. (MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!