Tetszett a cikk?

Az Egyesült Államok kedden megvétózta az ENSZ Biztonsági Tanácsába benyújtott határozattervezetet, amely felszólította volna Izraelt, hogy ne utasítsa ki Jasszer Arafat palesztin elnököt.

A határozattervezet elfogadását a Biztonsági Tanács tizenegy tagállama támogatta, Nagy-Britannia, Németország és Bulgária pedig tartózkodott. A Szíria és Szudán által benyújtott szöveg felszólította "Izraelt mint megszálló hatalmat, hogy tartózkodjon a kiutasítástól és vessen véget a Palesztin Hatóság megválasztott elnöke biztonságát érintő minden fenyegetésnek".
A tervezet értelmében a Biztonsági Tanács fenntartások nélküli támogatásáról biztosította volna az útiterv néven ismertté vált közel-keleti rendezési tervet kidolgozó, az Egyesült Államok, Oroszország, az ENSZ és az Európai Unió alkotta kvartett kezdeményezéseit és a szorgalmazta volna az útiterv megvalósítására a két fél által tett erőfeszítések megkettőzését. John Negroponte, az Egyesült Államok állandó ENSZ-képviselője azzal indokolta a tervezet megvétózását, hogy a szöveg nem tartalmazott konkrét utalást a "terrorista szervezetek", így az al-Aksza Mártírjainak Brigádjai vagy a Hamász jelentette fenyegetésre. Negroponte szerint az Egyesült Államok szerint Jasszer Arafat a probléma része, ezt a problémát diplomáciai elszigeteléssel lehet a legjobban megoldani. Az amerikai diplomata ugyanakkor egyetértett a BT többi tagjával abban, hogy a vétó nem jelenti azt, hogy Izrael bántalmazhatja vagy száműzheti a palesztin elnököt.
Nászir al-Kidva palesztin ENSZ-képviselő aggodalmát fejezte ki a vétó esetleges "komoly következményei miatt, amelyekért az Egyesült Államok viseli a felelősséget". A vétó árnyékot vet az Egyesült Államok által a Közel-Keleten játszott becsületes közvetítő szerepére - idézte Nászir al-Kidva szavait az AFP francia hírügynökség. Dan Gillerman, Izrael állandó ENSZ-képviselője üdvözölte, hogy elvetették a szöveget, amely nem mutatott rá a palesztinoknak "a terror infrastruktúrájának lebontásában való felelősségére". Fekete nap ez az ENSZ és a nemzetközi jog számára - nyilatkozta a Reuters hírügynökségnek Száeb Erakat palesztin béketárgyaló, aki reményét fejezte ki, hogy Izrael nem úgy értelmezi a döntést, mint felhatalmazást Arafat meggyilkolására. (MTI)
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!