Tetszett a cikk?

Pusztító erejű robbantást követtek el feltehetően az al-Kaida terrorhálózathoz tartozó öngyilkos merénylők vasárnapra virradóra a szaúdi fővárosban egy többségében külföldi arabok lakta negyedben: a detonáció következtében a merénylőkön kívül tizenhét ember, köztük négy gyermek vesztette életét.

A robbantást a szaúd-arábiai biztonsági erők egyenruhájába öltözött merénylők követték el, akik egy valószínűleg lopott rendőrségi terepjárón hajtottak be a külföldiek betonkerítéssel körülvett lakónegyedébe. Szemtanúk szerint az épületegyüttesre vigyázó őrökre egy dombról tüzet nyitottak, s a robbanószerekkel megrakott autó a golyózáporban hatolt be a kétszáz villát magában foglaló negyedbe, ahol túlnyomó többségében középosztálybeli egyiptomiak, szíriaiak, libanoniak és palesztinok élnek. Az épületegyüttes védelmét a fokozott terrorveszély miatt korábban megerősítették.
A robbanás erejét jól mutatja, hogy dörejét egész Rijádban hallani lehetett. A detonáció következtében négy-öt ház összedőlt, számos épület pedig megrongálódott. A sebesültek számát továbbra is 122-re teszik, közöttük 36 gyermek van. A halottak között hét libanoni, négy egyiptomi, egy szaúdi és egy szudáni állampolgár található, a többieket még nem sikerült azonosítani.
A merénylet egy nappal azután történt, hogy az Egyesült Államok rijádi nagykövetsége bejelentette: terrortámadások veszélye miatt zárva tart szombaton, s hasonlóképpen bezárják az Egyesült Államok dzsiddai és dhahrani konzulátusát is. A robbantást követően a washingtoni külügyminisztérium azonnal figyelmeztette az amerikai állampolgárokat, hogy ne mutatkozzanak nyilvános helyeken.
A merénylet világszerte felháborodást keltett. Az Európai Unióban elnöklő Olaszország hangsúlyozta: a történtek alátámasztják, hogy "a legnagyobb elszántsággal" kell küzdeni a terrorizmus ellen. A "barbár tettet" elítélő Oroszország felajánlotta, hogy "kész fokozni együttműködését Szaúd-Arábiával a terrorizmus elleni harcban".
Az Egyesült Államok szerint az al-Kaida meg akarja dönteni a Nyugat-barát szaúdi kormányt és királyi családot, de Rijád bizonygatja: a terroristák nem tudják destabilizálni az országot. Turki al-Faisal herceg, Szaúd-Arábia brit nagykövete, a szaúdi titkosszolgálat volt vezetője úgy véli, a szaúdi hatságok az elmúlt hat hónapban sikereket értek el a terroristák elleni harcban.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!