szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A szerbiai politikai vezetők törvénytelennek minősítették a boszniai Szerb Köztársaság (RS) ellen bevezetett újabb szankciókat, és felszólították Paddy Ashdownt, a nemzetközi közösség boszniai főképviselőjét, hogy tartsa tiszteletben a daytoni megállapodást.

A szerbiai legfelsőbb vezetés szerdán tanácskozott a boszniai Szerb Köztársaság elleni szankciókról Boris Tadic köztársasági elnök kezdeményezésére. Az éjszakába nyúló ülés után Tadic, Vojislav Kostunica miniszterelnök és Predrag Markovic parlamenti elnök közös nyilatkozatában "alapjaiban demokráciaellenesnek és törvénytelennek" minősítette Ashdown újabb szankcióit az RS ellen.

A nemzetközi közösség főképviselője válságos helyzetet idézett elő az boszniai szerb entitásban, miután a hágai Nemzetközi Törvényszékkel való együttműködés hiánya miatt leváltott kilenc boszniai szerb rendőrparancsnokot és közigazgatási vezetőt, akik állítólag hágai szökevényeket bujtattak.

Beharangozta továbbá, hogy jövőre megszűnik az entitás saját védelmi minisztériuma és közös irányítás alá kerülnek a belügyek is. A szankciók elleni tiltakozásul a szerb politikusok egy része kivonult a boszniai kormányból.

Tadic, Kostunica és Markovic a daytoni egyezmény tiszteletben tartására szólította fel Ashdownt, s azt hangoztatta, hogy a békemegállapodás egyoldalú és önkényes felülvizsgálata veszélybe sodorja a politikai stabilitást Boszniában és az egész térségben.

A legnagyobb Banja Luka-i kormánypárt, a nacionalista Szerb Demokrata Párt (SDS) csütörtökön közleményében tudatta, hogy nem támogatja Ashdown hadsereg- és belügyi reformját, mert az figyelmen kívül hagyja Bosznia területi felosztását.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Lemondott a boszniai külügyminiszter

Mladen Ivanic boszniai külügyminiszter szombaton, két nappal azután mondott le, hogy a nemzetközi közösség büntető intézkedéseket fogadott el a boszniai szerbek ellen, mert nem működnek együtt a Nemzetközi Törvényszékkel.