szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A törvényhozás 90 tagja közül 79 szavazott az alkotmány mellett. Négyen ellene voltak, heten tartózkodtak. Ezzel Szlovénia lett a 25 tagország közül a harmadik - Litvánia és Magyarország után -, amely jóváhagyta az alkotmányt.

A múlt év októberében, Rómában az EU tagállamainak állam-és kormányfői által aláírt dokumentum a tervek szerint 2007-ben lép hatályba, de csak akkor, ha az összes tagállam ratifikálja.

Legalább kilenc országban népszavazást tartanak az alkotmányról. Ezek kimenetele néhol kétséges: olyan régi tagokban, mint Nagy-Britanniában és Dániában növekszik az ellenszenv az unió iránt. Azt egyelőre nem tudni, hogy pontosan mi fog történni, ha valamelyik tagállam elveti az alkotmányt. Annyi biztos, hogy a hatályba lépését el kell halasztani, és nem sikerül felgyorsítani az unió döntéshozási mechanizmusát, sem politikai súlyát gazdasági befolyásának mértékéhez igazítani.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Magyar igen az európai alkotmányra

Az Országgyűlés hétfői határozatával megerősítette az európai alkotmány létrehozásáról szóló szerződést. Magyarország a huszonöt EU-tagállam közül - Litvánia után - másodikként ratifikálta a dokumentumot.

Vélemény

Szent-Iványi István az EU alkotmányról

Az Európai Parlament nemrég nagy többséggel hagyta jóvá az európai alkotmányt, de azt még 23 országnak kell ratifikálnia. Milyen következményekkel jár a jóváhagyás, és mivel az elutasítás? Erről kérdeztük Strasbourgban Szent-Iványi Istvánt, az Európai Parlament magyar liberális delegációjának vezetőjét.