szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Figyelmeztetést intézett Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter vasárnap Iránhoz és Szíriához: az előbbit atomprogramjával kapcsolatban, ez utóbbit pedig többek között a terrorizmus támogatásával kapcsolatban "feddte meg".

Melléklet
A hvg.hu iráni melléklete
Az izraeli látogatáson tartózkodó Rice egy izraeli magántelevíziónak nyilatkozva az Egyesült Államok aggodalmának adott hangot Irán atomprogramjával kapcsolatban. Úgy vélekedett, hogy a program destabilizáló tényező lehet, Washington azonban nem engedheti meg, hogy ez bekövetkezzék. Az Egyesült Államok azzal vádolja Teheránt, hogy polgári célú atomenergia-ipara fejlesztésének örve alatt atomfegyver birtokába akar jutni. Teherán ezt következetesen cáfolja.

Szíriával kapcsolatban az amerikai külügyminiszter úgy vélekedett: legfőbb ideje, hogy Damaszkusz felhagyjon a terrorizmus támogatásával és a libanoni belügyekbe történő beavatkozással, illetve hogy felelősségteljesebben viselkedjen a nemzetközi politikában.

Condoleezza Rice vasárnap Móse Kacav izraeli államfővel, Ariel Saron miniszterelnökkel és Szilvan Salom külügyminiszterrel folytatott megbeszélést, hétfőn pedig palesztin vezetőkkel tárgyal. Rice és a szintén a térségben tartózkodó William Burns közel-keleti ügyekben illetékes amerikai államtitkár-helyettes az egyiptomi Sarm es-Sejk üdülőhelyen kedden megrendezendő közel-keleti csúcstalálkozót készíti elő, amelyen a vendéglátó Hoszni Mubarak egyiptomi elnök Saron és Mahmúd Abbász palesztin elnök vesz részt.

Diplomáciai források szerint vasárnap este Tel-Avivba érkezett Michel Barnier francia külügyminiszter is, aki izraeli és palesztin vezetőkkel két napon át folytatandó tárgyalásain Párizs támogatásáról kívánja biztosítani a béke megteremtését célzó térségbeli törekvéseket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Irán

Irán 1970-ben aláírta az atomsorompó-egyezményt, ami nem engedélyezi nukleáris fegyver gyártását, de nem tiltja az urándúsítást. Az Egyesült Államok azonban a titkos iráni atomprogram részben nyilvánosságra került részletei alapján azzal vádolja Teheránt, hogy nukleáris fegyver kidolgozásán fáradozik. 2003-ban az Európai Unió nyomására Irán ugyan megígérte, hogy felhagy a dúsítással, ám a 2004-ben mégis közölte, folytatja azt.