szerző:
eurohirek.hu
Tetszett a cikk?

Évente világszerte 5 millió ember hal meg a dohányzással összefüggésbe hozható betegségek következtében. Ha nem történik beavatkozás, a szám 2020-ig megkétszereződhet.

Vasárnap hatályba lépett a világtörténelem első globális egészségügyi paktuma: 168 ország írta alá és 57 már ratifikálta is a dohányzásellenes törvények szigorításáról szóló egyezményt.

Abban az 57 országban, ahol már a ratifikáció is megtörtént, csak olyan dohánytermékek kerülhetnek forgalomba, amelyek csomagolása figyelmeztet az egészségügyi kockázatra. Ezekben az államokban öt éven belül tilos lesz a dohányreklám, -promóció és -szponzoráció, és az eddigieknél is hatékonyabb lépéseket tesznek a passzív dohányosok védelmében.

A világ dohányipara természetesen ellenezte az egyezményt, de az egyik legnagyobb dohánygyártó cég, a British American Tobacco mára változtatott álláspontján, és kész együttműködni a WHO-val, az ENSZ egészségügyi szervezetével az egyezmény minél hatékonyabb gyakorlatba ültetésében.

Az aláíró és ratifikáló országok között van például az Egyesült Királyság, India, Kanada és Ausztrália; ugyanakkor néhány nagy ország, mint például az USA, még nem kötelezte el magát a paktum mellett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

A nőknek jobban árt a dohányzás

A nők számára a dohányzás súlyosabb egészségügyi kockázattal jár, mint a férfiak számára, s a nikotinfüggőség több mint tíz évvel is megrövidítheti a szenvedély rabjává vált nők csoportjának átlag életkorát - derült ki egy holland felmérésből.

Gazdaság

280 milliárdra perlik az amerikai dohánygyárakat

A felperesként szereplő szövetségi kormányzat célja, hogy a bíróság "jogtalan haszonszerzésért" sújtsa 280 milliárd dolláros bírsággal a dohánygyárakat, másrészt újabb szigorításokat szeretne a dohánytermékek árusításában.

MTI Itthon

Már nagykorúak sem dohányozhatnak az iskolákban

Az oktatási miniszter módosítása nyomán kikerült a jogszabályból az a rendelkezés, amely szerint "az iskola - a kiskorú tanulóktól elkülönítetten - a nagykorú tanulói részére kijelölhet olyan helyet, ahol dohányozni lehet".

MTI Világ

Szigorú dohányzási tilalom vár a lettekre

A rigai parlamentben csütörtökön elfogadott törvénycsomag többek között teljes dohányzási tilalmat vezet be a munkahelyeken, valamint a tömegközlekedési eszközökön, beleértve a taxikat is.

MTI Gazdaság

Pert nyertek a dohánygyárak az amerikai kormánnyal szemben

Az amerikai fellebbviteli bíróság pénteken elutasította az amerikai kormányzat keresetét, amelyben 280 milliárd dollárt követeltek a dohányipartól, amelyet azzal vádolnak, hogy kartellbe tömörülve csalárd módon eltitkolja a cigaretta jelentette veszélyeket.

Itthon

A kiskorúak fele rendszeres dohányos Magyarországon

Miközben a dohányzás okozta betegségek vezetik a magyar halálozási statisztikákat, a fiatalok egyre korábban szoknak rá a cigarettára - közölte Vajó Péter, a Magyar Rákellenes Liga munkatársa a közelgő füstmentes világnap kapcsán.