A kereskedelemmel foglalkozó uniós miniszterek találkoztak Brüsszelben, két nappal azt követően, hogy Donald Trump bejelentette, 30 százalékos vámmal sújtja augusztus 1-jétől az EU-ból érkező termékeket. Az Unió bízik abban, hogy a következő két hétben tárgyalásos úton sikerül egy kedvezőbb megállapodást kötni.
A döntés oka, hogy a Trump elnök megválasztása óta eltelt kilenc hónapban az Európai Bizottság, amely a tagállamok nevében tárgyal kereskedelmi kérdésekről, nem volt képes megállapodni az amerikaiakkal egy olyan korrekt vámtarifarendszerben, amellyel együtt lehetne élni
– fogalmazott Magyar Levente államtitkár a tanácskozás szünetében magyar újságírók előtt. Magyar szerint meg lehetett volna állapodni az új amerikai adminisztrációval, amely „üzleti alapon működteti a külpolitikai kapcsolatrendszerét”. Azt ugyanakkor az államtitkár nem mondta meg, hogy konkrétan milyen javaslattal lehetett volna sikert elérni. Úgy fogalmazott, a Bizottság dolga, hogy megtalálja „a tárgyalási eszközöket és technikákat, amelyek eredményesek lehetnek”, „mi nem tudjuk, mik ezek, mert nem mi tárgyalunk, nem mi ülünk ott”. Szerinte hasonló módszerekkel kellene élni, mint ahogy az Egyesült Államok teszi, amikor sokkoló bejelentések hangzanak el, bár ezek később megváltoznak.
Még ha nem is lesz annyi, mert az amerikaiak sokszor csak belengetik a nagy pofont, aztán örülünk a kisebbnek is
– érzékeltette a tárgyalások dinamikáját. Az EUrologus megkérdezte az államtitkárt, hogy jó ötlet lenne-e, ha a 30 százalékra az EU 40-et mondana. Erre így reagált Magyar Levente:
Nem mennék bele abba, hogy a harminc százalékra hány százalékot kellene mondani, többet vagy kevesebbet, ami a realitás, az az, hogy egy aszimmetrikus megállapodásunk lesz a végén az amerikaiakkal, ami ezen belül a magyar érdek, hogy minél alacsonyabbak legyenek a magyar kiviteli szerkezet szempontjából fontos, augusztus elején életbe lépő új vámok.
A magyar hivatalos számítások szerint több milliárd euró értékben érintheti ez a vám a magyar kivitelt, elsősorban az autógyártás, az akkumulátorgyártás és a mezőgazdasági termékek körben.
Pusztító hatás, brutális adatok, kegyelemdöfés, kibírhatatlan
– ezekkel a kifejezésekkel jellemezte Magyar Levente azt a hatást, amivel Magyarországnak szembesülnie kellene, ha augusztus 1-jén az USA bevezeti a 30 százalékos vámot.