Nem félünk eléggé
Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.
A kormánytagok tavalyi jövedelmi rangsorában csaknem 400 milliós bevétellel harmadik Lázár Jánosnál egy közel 200 milliós tétel forrása nem volt tisztázott. Eddig.
A HVG is írt a K-Monitor korrupciókutató szervezet összesítése alapján arról, hogy egy-egy miniszter és államtitkár mennyi fizetést kapott az adott évben, és mennyi „mellékes” – vagy hivatalosabban „külön adózó” – jövedelme volt még. Ezek jellemzően osztalék- vagy más rendkívüli bevételek lehetnek.
A 2024-es év legnagyobb jövedelmű kormánytagjai között az első helyen Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter végzett, akinek 40 millió forintot elérő éves miniszteri fizetése mellett 1,5 milliárd forint külön adózó jövedelme is volt.
A második helyezett Rogán Antal Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter 520 millió forinttal, ennek a nagy része a tárcavezető sokat emlegetett és számára évről évre szép keresetkiegészítést jelentő találmánya után kapott jogdíjbevétel.
A harmadik helyezett volt Lázár János, aki tavaly 394 millió forintot keresett, amelyből 85 milliót vélhetően a miniszteri fizetése, a képviselői tiszteletdíja, illetve a Jövő Nemzedék Földje Alapítvány elnöki pozíciója hozhatott.
A K-Monitor szerint a maradék 309 millió forint külön adózó jövedelmének egy része osztalékjövedelme és a földjei után kapott pénz, de itt egy nagyobb részt nem tudtak azonosítani, mondván: a két említett tétel összesen legfeljebb 120 millió forintot tehet ki.
A HVG jó eséllyel megtalálta a hiányzó 190 millió forint forrását is. Ez az összeg minden kétséget kizáróan egy üzletrészeladásból folyt be a miniszter kasszájába, és a Divatcsarnok Projekt Zrt.-ben meglévő 10 százalékos tulajdonrésze értékesítéséből származik.
Mint emlékezetes, a mini-Dubaj-projekt körüli vitában derült ki, hogy az azóta – a főváros elővásárlási joga miatt – dugába dőlt beruházás arab befektetői egy Lázár János érdekeltségébe tartozó ingatlanban, a Divatcsarnokban akartak értékesítési irodát nyitni.
Akkor kiderült, hogy a Párizsi Nagyáruház épületét tulajdonló Divatcsarnok Projekt Zrt.-ben jó ideig Lázárnak is volt 10 százalékos tulajdonrésze, de állítólag még 2024 vége felé eladta, bár január 27-én az online cégjegyzékben ez még nem látszott.
Összevetve Lázárnak a december 31-i állapotokat tükröző vagyonnyilatkozatait, a 2023-as évről szólóban még szerepelt ez a céges tulajdonrész, a 2024-esben pedig már nem. Így igaz lehet, hogy év vége felé vált meg tőle, és így a bevételnek is ott a helye a 2024-es adóévről szóló szja-bevallása kivonatában. Erről,
a részletekről a HVG írásban kérdezte hétfő reggel a Lázár-tárcát, de eddig nem kaptunk választ. Ha megérkezik, cikkünket frissítjük.
Vagyis a miniszter 7 évig tartogatta a 2017-ben szerzett, a 2018-ban leadott vagyonnyilatkozatában már szereplő Divatcsarnok-részesedést, majd nem sokkal azelőtt, hogy a mini-Dubaj-projekt befektetői bejelentették értékesítési pontjuk helyszínét, Lázár hirtelen megvált a 10 százalékos tulajdonrésztől.
A HVG birtokába került, tavaly novemberi részvényesi határozat valóban rögzíti, hogy „Dr. Lázár János a 2024. november 26-án kelt részvényátruházási szerződés útján a tulajdonában álló 100 darab, egyenként 5000 forint névértékű törzsrészvényt négy egyenlő részben átruházta a társaság többi részvényesére”.
A négy, addig is tulajdonostárs részvényesnek így egyaránt 25-25 százalékra nőtt a részesedése:
A fenti névsorból is látszik, hogy a vállalkozásban a a Turnauer család tagjai komoly szerepet viselnek. Ez egy Habsburg-barát osztrák milliárdos família, amelynek feje, Max Turnauer 2020 novemberében, 90 évesen hunyt el, addig ő volt a cég fő tulajdonosa is. A Habsburg-barátságra pedig jó példa, hogy a részvénytársaság igazgatósági tagja Habsburg-Lotharingiai Mihály Kálmán. A főhercegi sarj nem más, mint József nádor ükunokája és Lázár János vadásztársa.
Amúgy Max Turnauerről a Válasz Online-nak adott 2020-as interjújában így beszélt Lázár János: „A személyes barátaimról van szó, ezek az emberek nem szorulnak rá egyik kormány kegyére sem. 2018-ban, azon a délutánon, amikor befejeztem a miniszterséget, két ember hívott fel: Klaus Mangold és Max Turnauer. Megkérdezték, tudnak-e segíteni. Tudtak. Turnauer munkát ajánlott, és lehetőséget arra, hogy társa legyek egy vállalkozásban. Ez segített függetlenné válni, ha tetszik, szabadnak maradni.”
A Lázár által említett másik személyről, Klaus Mangoldról azt érdemes tudni, hogy 2021-ben az Orbán-kormány arra szerződött a kiváló német és orosz kapcsolatokkal bíró, Mr. Oroszországként is ismert üzletember cégével, hogy lobbizzon a Budapest Airport visszavásárlása érdekében. A Mangold Consulting GmbH-val kötött keretszerződés összesen 8,2 milliárd forintról szólt, ám a teljes összeget Mangold végül nem kapta meg.
Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.
Költséghatékony és magas minőségű szolgáltatások érhetők el, akár a teljes munkavállalói körre, akár csak a kulcspozícióban lévő alkalmazottakra.
Az elektronikus aláírásoknak egyre nagyobb a szerepe, de a különböző típusok közötti különbségek nem mindig egyértelműek.
A forint árfolyamingadozása feladja a leckét – különösen, ha importhányadot tartalmazó beruházást kell finanszírozni.
Az még nem dőlt el, meddig lesz elérhető.
A Tisztelet Társasága alapítója hosszú betegség után halt meg, 54 éves volt.
14 kilót fogyott a német aktivista.
Fedinec Csilla szerint enyhíthető lett volna a feszültség a kárpátaljai magyar férfi halála ügyében, ha értelmes párbeszéd indul Ukrajnával.