szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ukrajna beismerte, hogy manőverező robotrepülőgépeket exportált Iránba és Kínába, de nukleáris robbanófejeket nem adott át a két országnak.

Szvjatoszlav Piszkun ukrán főügyész azt mondta, hogy Ukrajna még 2001-ben 12 darab X-55-ös - más kódrendszer alapján H-55-ös vagy ASZ-15-ös - rakétát exportált Iránnak és hatot Kínának. Ez az első hivatalos beismerése a rakéták iráni és kínai exportjának, amelyről először a múlt hónapban beszélt egy ukrán parlamenti képviselő.

A brit üzleti napilap szerint az X-55-ös hatósugara háromezer kilométer, elégséges ahhoz, hogy Japánt az ázsiai kontinens belsejéből, illetve Izraelt iráni területről el lehessen érni velük. Piszkun szerint a rakétákat nem a hozzájuk való atomtöltetekkel adták el, Japánt és az Egyesült Államokat azonban aggasztja, hogy az egykori Szovjetunió nukleáris arzenáljának technológiája a jelek szerint "komoly mértékben szivárog".

Japán elsősorban attól tart, hogy atomcsapás érheti, ha az ukrán rakéták észak-koreai kezekbe kerülnek. Az ukrán főügyész azt mondta: megérti a japán aggályt, hogy a Kínának eladott rakéták esetleg Észak-Koreába kerülhettek, de szerinte nincs alapja e feltételezésnek.

Piszkun azt mondta: a rakéták exportja ügyében már az előző kormány vádat emelt egy ukrán üzletember ellen, és a tavaly kezdődött titkos per még most is tart. A főügyész szerint ugyanakkor az exportot gyaníthatóan két orosz üzletember szervezte; egyiküket, Oleg Orlovot már tavaly júliusban őrizetbe vették Prágában ukrán körözés alapján.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Irán tagadja, hogy katonai célra alkalmazna nukleáris technológiát

Irán nukleáris technológiájáról faggatta Kamal Harazi iráni külügyminisztert a Klubrádió Kontra című műsorában Orosz József. Harazi cáfolta, hogy országa nukleáris fegyvert fejlesztene ki, ám nem válaszolt világosan arra, Teherán miért szerzett be atombomba előállításához szükséges technológiákat.

Világ

Az észak-koreai nukleáris fenyegetés

Először ismerte el hivatalosan Észak-Korea, hogy atomfegyverrel rendelkezik. A bejelentés valóságtartalmát nehéz ugyan ellenőrizni, mégis kiélezte a feszültséget a Koreai-félsziget körül, és egyben ráirányította a figyelmet a nukleáris fegyverek és technológiák elterjedésének veszélyeire.