szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Tutanhamon telt ajkú, kissé elálló fülű ifjonc volt - ezt mutatja róla az a kép, amelyen komputeres tomográfia segítségével rekonstruálták arcát koponyája alapján francia, amerikai és egyiptomi kutatók.

A "portrét" kedden tették közzé Kairóban a Krisztus előtti XIV. században uralkodó egyiptomi fáraóról. Kissé emlékeztet a világhírű aranyszarkofágján látható ábrázatra.

A kutatók januárban emelték ki Tutanhamonnak a Királyok Völgyében eltemetett múmiáját szarkofágjából, hogy elvégezzék a tomográfiás vizsgálatot, amely kiderítette, hogy a fáraó 19 éves kora körül hunyt el.

Tutanhamon az egyiptomi újbirodalomban uralkodott a XVIII. dinasztiában, körülbelül időszámításunk előtt 1347-től 1339-ig. Világhírét annak köszönheti, hogy Howard Carter régész 1922-ben érintetlenül találta meg sírját: ez máig az egyetlen olyan ismert fáraósír, amelyet nem fosztottak ki az idők során.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Kult

Tutanhamon fáraót mégsem ütötték agyon

Tutanhamon fáraót nem ütötték agyon, viszont még mindig nem tudni, miben is halt meg - állapította meg az a tudóscsapat, amely háromdimenziós röntgenvizsgálatokat végezhetett el a fiatalon elhunyt fáraó múmiáján.

Kult

Tutanhamon-kiállítás Budapesten?

A kairói Kopt Múzeum és az alexandriai Görög-Római Múzeum kincseiből - magyar állami garanciavállalással - megvalósuló bemutató révén Egyiptom határain kívül elsőként Budapesten tekinthetnek meg közel százharminc tárgyat az érdeklődők.