szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarország a 24. azon a listán, amelyet a Világgazdasági Fórum állított össze 58 ország részvételével a nemek egyenlőségének tiszteletével kapcsolatban.

Az 1-7 közötti pontozási skálán a 24. helyen végzett Magyarország 4,19 pontot kapott, ezzel a kelet-európai régió országai közül Lettország (11. helyezés), Litvánia (12.), Észtország (15.), Lengyelország (19.), Szlovákia (21.) és Szlovénia (22.) is megelőzte.

A felmérés, amelyet 58 országban végeztek, öt kritériumot vett alapul: a gazdasági részvételt, a gazdasági lehetőségeket, a politikai hatalomhoz való hozzáférést, a tudás megszerzését, valamint az egészségügyi és jóléti helyzetet.

A magyar nők helyzetére vonatkozóan a tanulmány a gazdasági részvételt és a gazdasági lehetőségeket tartotta a legjobbnak, míg a magyar nők egészségügyi és jóléti helyzetét, valamint a tudás megszerzésének lehetőségét, illetve az oktatást értékelte a legalacsonyabban.

A Világgazdasági Fórum tanulmánya szerint az észak-európai országok tisztelik legjobban a nemek egyenlőségét, míg a rangsor végén olyan országok kullognak, mint India, Pakisztán, Törökország és Egyiptom. A hétfőn Londonban nyilvánosságra hozott jelentés megállapította: a nemek egyenlősége terén az élvonalban lévő 15 országból 10 az Európai Unió tagja, az első öt helyet pedig kizárólag észak-európai országok foglalják el.

A fejlett ipari államok közül Kanada a 7., Nagy-Britannia a 8., Németország a 9., míg Franciaország a 13., az Egyesült Államok a 17., Svájc a 34., Japán pedig csak a 38. Az 58-as listát Törökország és Egyiptom zárja. Az európai államok közül Olaszországot (45.) és Görögországot (50.) rangsorolták leghátrább.

A jelentés megállapította, hogy teljes egészében még egyik országnak sikerült felszámolnia a nemek közötti egyenlőtlenséget. A tanulmányból az is kiderül, hogy ma a világ legszegényebbjeinek kétharmada nő, ugyancsak kétharmadára tehető a nők aránya a Föld analfabétáinak, és az évente végrehajtott 46 millió abortuszból 20 milliót nem biztonságos körülmények között hajtanak végre és a műtét 80 ezer nő esetében halállal végződik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Konferencia a nők munkavállalási esélyeiről

A nők munkaerőpiaci helyzetének javítására az atipikus foglalkoztatás növelését, a nők és a férfiak bére közötti különbségek csökkentését, családbarát munkahelyek létrehozását javasolták az előadók csütörtökön a foglalkoztatási és munkaügyi bizottság nyilvános ülésén a Parlamentben.

MTI Karrier

Ausztria: a férfiak többet keresnek, mint a nők

Jóval többet keresnek az osztrák férfiak a nőknél - derült ki azokból a terjedelmes elemzésekből, amelyeket a Die Presse című napilap ismertetett. 2005-ben a nők átlagkeresete 20 360 euró, a férfiaké pedig 39 329 euróra.

MTI Világ

Az abortusz nem csak a nők ügye EP-képviselők szerint

A nők és férfiak közös felelősségvállalása, hogy születik-e egy családban gyerek vagy sem - jelentette ki Lévai Katalin (MSZP), az EP jogi bizottságának alelnöke a témával foglalkozó konferencián, amelyet az Európai Parlament nőjogi bizottságának szocialista munkacsoportja tartott Brüsszelben.

Kulcsár Hajnal (hvg.hu) Itthon

Nincs kegyelem a nőknek a seregben

Egyre gyakrabban hallunk olyan nőkről, akik a hadsereget választják munkahelyül. Az elmúlt tíz év alatt 30 ezerről 300 ezerre nőtt a katonai szolgálatot teljesítő nők száma a NATO-ban. A magyar hadsereg 16 százaléka nő, akiknek jelenleg 9 százaléka tisztként szolgál.

eurohirek.hu Világ

Az új EU-tagállamokban esélytelenebbek a nők

Az Open Society Institute jelentése szerint az új EU-tagállamokban 25-30 százalékos különbség van a férfiak és nők között fizetés, politikai képviselet, munkahelyen betöltött pozíció tekintetében - ez kétszerese az EU 15 százalékos átlagának.