szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

"Pepecselünk, miközben Párizs ég" - ezzel a címmel kommentálja szerdai vezércikkében a The Wall Street Journal című amerikai konzervatív lap európai kiadása (WSJE) Jacques Chirac francia elnök előző napi bejelentését a hozzá közel álló, arisztokrata származású Dominique de Villepin az ország miniszterelnökévé történő kinevezéséről.

A lap elismeri, hogy a vasárnapi franciaországi népszavazás eredménye - mint fogalmaz, "Chirac megszégyenítő veresége" - nyomán a francia elnöknek nem voltak igazán jó döntési lehetőségei. "Nehéz azonban elképzelni kevésbé ösztönző választást" - szögezi le a vezércikk Villepin kapcsán.

Mint írja, a vasárnapi népszavazás bizonyította, hogy a franciák változást akarnak. "Válaszul viszont Chirac egy arisztokratát nevezett ki, egy olyan embert, aki ősidők óta köztisztviselőként dolgozott, a legelitebb iskolákba járt, aki soha nem töltött be választott tisztséget, s még büszke is erre. Ez a költő, történész, Chirac hadsegédje, az iraki háború elleni küzdő keresztesvitéz nem nagyon tűnik olyan valakinek, aki képes beszélni a francia köznéppel. Előléptetését a népszavazáson győztes tábor arculcsapásként értékelte, s igaza van" - véli az amerikai újság.

Ami a következményeket illeti, a lap szerint Franciaország hosszabb ideig tartó interregnumra számíthat. "Mostantól a politikai játszma a 72 éves király - más néven francia elnök - utódlásáról szól majd..."

A WSJE szerint az új miniszterelnök - teljes nevén Dominique Marie Francois René Galouzeau de Villepin - kiválasztása lesújtó üzenetet küld a gazdasági reformok kapcsán. A stagnáló növekedés és a magas, több mint 10 százalékos munkanélküliség csak táplálta a francia szavazók elégedetlenségét, s bár az orvosság mindezen bajokra nem lenne népszerű, egy bátor vezető megragadná az alkalmat a kezelésre.

Dominique de Villepin azonban nem tűnik olyan embernek, aki ezt megpróbálná. Nézetrendszere szabadpiac-ellenes, s még ha kormánya megkapja is a parlamenti jóváhagyást, nem lesz meg a szükséges tömeges támogatása, illetve politikai ereje, hogy szembeszálljon a különböző érdekekkel - véli a lap.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Már Luxemburgban sem biztos az EU-népszavazás sikere

Az Európai Unión belüli együttműködést leginkább támogató Luxemburgban is kezd jócskán teret nyerni az EU alkotmányos szerződését elutasítók tábora, és egy esetleges "nem" a július közepi népszavazáson magával ránthatná a fontos uniós posztokra esélyesnek tartott Jean-Claude Juncker miniszterelnököt.

MTI Világ

Francia "nem": Európa aggódik

Megdöbbenéssel vették tudomásul Európa vezető politikusai az EU alkotmányáról rendezett franciaországi népszavazás elutasító eredményét, többségük azonban úgy vélte, hogy a kudarc ellenére tovább kell folytatni az európai integráció elmélyítését, az alkotmány ratifikációját.

MTI Világ

Gyurcsány a francia "nemről": sajnálatos, de nem végzetes

Sajnálatosnak tartja az európai alkotmányról szóló franciaországi népszavazás elutasító eredményét Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfői nyilatkozatában, ugyanakkor leszögezte, hogy az unió a jelenleg érvényes szerződések alapján is működőképes.

MTI Világ

Az új uniós tagállamok jól jártak a francia nemmel

Bár a hivatalos kelet-európai álláspontok csalódottságot tükröznek a francia nemet követően, az újonnan csatlakozott EU-tagállamok vezetői igazából elégedettek, hogy az európai alkotmány elvetésével egy nagyobb angolszász befolyással bíró, gazdaságilag liberálisabb Unió előtt nyílt meg az út.

MTI Világ

Elkezdődött a holland voks az EU-alkotmányról

Népszavazás kezdődött szerda reggel fél nyolckor Hollandiában az Európai Unió alkotmányos szerződéséről, a voksok tétje a huszonöt országra bővült EU működésének gördülékenysége.

eurohirek.hu Itthon

Őszintén az EU-tagságról

Nyugdíjba vonul Thomas Glaser, az Európai Bizottság magyarországi képviseletének megbízott vezetője. A diplomata szerint sikeres volt az ország első éve az EU-ban, ugyanakkor problémás az állam szerepvállalásának mértéke, a hazai mezőgazdaság és az egészségügy területe. A brit Glaser bírálja a jelenlegi ellenzéket is: szerinte a Fidesz protekcionista és elavultan hagyományőrző.

MTI/hvg.hu Világ

Lemondott Raffarin

Jacques Chirac francia államfő elfogadta miniszterelnöke, Jean-Pierre Raffarin lemondását és egyben Dominique de Villepin eddigi belügyminisztert nevezte ki új miniszterelnökké.