szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Uniónak el kell kerülnie, hogy ideológiai harc alakuljon ki a szabadpiaci kapitalizmus, illetve a jóléti állam hívei között, miután a francia és a holland lakosság elvetette az unió alkotmányát – jelentette ki José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke.

Folytatni kell az alkotmány tagországok általi ratifikációjának folyamatát, és nem szabad megengedni, hogy az unió "megbénuljon" – mondta a bizottsági elnök, aki szerint kicsi a valószínűsége annak, hogy újratárgyalják az alkotmány szövegét, mert az több évi munka és nagyon kényes kompromisszumok eredménye.

A piac- és államelvűség bölcs összedolgozására van szükség, hogy Európa győzhessen a globalizációval szemben, ne pedig veszítsen – mondta Messinában, és felszólította az a EU vezetőit, hogy "teremtsenek esélyt a válságból". Kulcsfontosságú, hogy egy új közmegegyezés létrehozására használjuk fel a pillanatot, amelyhez az Európai Bizottságnak kell segítséget adnia, és meg kell akadályoznia, hogy ütközzenek egymással Európa különböző felfogás szerinti modelljei – szögezte le Barroso.

Az unió vezetői június 16-17-i brüsszeli csúcstalálkozójukon vitatják meg, hogy mit lehet tenni az alkotmány két országbeli elutasítása után. Barroso ezzel kapcsoltban annak a reményének adott hangot, hogy az európai vezetők "egyértelmű üzenetet küldenek majd minden európainak".

Barroso a francia és a holland vezetés burkolt kritikájaként közölte: a nemzeti kormányoknak nem szabadna úgy viselkedniük, hogy bűnbakot csinálnak Brüsszelből a népszerűtlen intézkedések miatt, majd elvárják, hogy a lakosság a népszavazásokon támogassa az unió lépéseit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

EU: itt a vége?

A francia és holland EU-népszavazás után mélypontra zuhant az euró árfolyama, a megcsappant üzleti bizalom miatt eshet az új befektetések értéke, és bizonytalanná vált az unió 2007-2013-as költségvetésének sorsa is. Egyesek szerint széteshet az eurózóna, más vélemények szerint viszont a "nemek" a tagországok hasznára is válhatnak.

Világ

"Európa kicsit ki van ütve, de felépül”

A hollandiai referendum után közzétett előzetes eredmények szerint a részvételi arány 62,8 százalék volt. Nemmel szavazott 61,6 százalék, igennel 38,4 százalék. Térségünk vezetői politikusainak első értékelései kicsit már a jövő várható fejleményeit is felvázolják.

MTI Világ

Hollandia is nemet mond

A holland szavazópolgárok meggyőző többséggel nemet mondtak az Európai Unió alkotmányára a szerdai népszavazáson. A nem szavazatok aránya 61,6 százalék volt, az igen szavazatok 38,4 százalékos arányával szemben. A különbség így még a vártnál is nagyobb volt, az utolsó közvélemény-kutatások 55-60 százalékos "nem"-arányt mutattak.

MTI Világ

Megnyirbált költségvetési javaslatot terjesztett be az EU-elnökség

Újabb kompromisszumos javaslatot terjesztett elő az Európai Unió soros, luxemburgi elnöksége az EU 2007-2013 közötti költségvetéséről a tagországoknak, a kiadások eszerint 156 milliárd euróval alatta maradnának az Európai Bizottság által eredetileg elképzelt összegnek.

MTI Világ

Veszélybe kerülhet Románia és Bulgária felvétele

Az EU-alkotmányról rendezett francia és holland népszavazás kudarca utáni új helyzetben Románia és Bulgária EU-felvétele is kérdésessé válhat - írta pénteken közölt elemzésében a The Economist, amely szerint a francia belpolitikai fejlemények az egységes piac sérülésének kockázatát is felvetik.

MTI Világ

A bővítésnek köszönhető a holland "nem"?

Az európai alkotmányra kimondott francia és holand "nem" elsősorban az Európai Unió gyors kibővítésének a következménye - véli a cseh sajtó, amely szerint újra kell gondolni a dolgokat.

MTI/hvg.hu Világ

EU: súlyos válság vagy megújulás?

Az európai integráció súlyos válságáról cikkeztek pénteken egyes nyugat-európai lapok, az európai alkotmányt elutasító francia és holland népszavazást kommentálva, mások pedig éppen ellenkezőleg, Európa megújulásának esélyét vélik felfedezni e fejleményekben.

MTI Világ

Európai reakciók a holland népszavazásra

A holland miniszterelnök, Jan Peter Balkenende szerdán tévényilatkozatban sürgette az EU többi tagját, hogy igyekezzenek ratifikálni az unió új alkotmánytervezetét. Így nyilatkozott a német kancellár, Gerhard Schröder is: a ratifikációs folyamatnak folytatódnia kell, mondta.

MTI Világ

Pofon az EU-alkotmánynak

A hollandok pofont adtak az EU-alkotmánynak: ezzel a címmel tudósít a hollandiai népszavazás eredményéről, az elutasítók győzelméről csütörtöki számában a Le Soir című belga napilap.