szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kizárás oka, hogy Laurent Fabius volt kormányfő elutasításra buzdította a szavazókat az európai alkotmányról szóló múlt hétvégi franciaországi népszavazáson, és ezzel szembehelyezkedett a párt hivatalos álláspontjával.

A legerősebb ellenzéki párt "parlamentje", a Nemzeti Tanács 167 igen, 122 nem és 17 tartózkodó vokssal szavazta meg a párt második számú emberének és híveinek a vezetésből való kizárását, és ezzel a "homogén vezetés" megteremtését – mondta a párt szóvivője.

A zárt ajtók mögött ülésező Nemzeti Tanács egyúttal pártkongresszust hívott össze november 18-ára. Felmérések szerint a párt híveinek kevéssel több mint 50 százaléka nemmel szavazott a referendumon.

Fabius a kizárás után úgy nyilatkozott: "Hű maradok álláspontomhoz, vagyis figyelek a franciák véleményére, és egyesítem a szocialistákat a (kormány)változásra való felkészüléshez".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Már Luxemburgban sem biztos az EU-népszavazás sikere

Az Európai Unión belüli együttműködést leginkább támogató Luxemburgban is kezd jócskán teret nyerni az EU alkotmányos szerződését elutasítók tábora, és egy esetleges "nem" a július közepi népszavazáson magával ránthatná a fontos uniós posztokra esélyesnek tartott Jean-Claude Juncker miniszterelnököt.

Itthon

A nép és az elit – népszavazás után, elnökválasztás előtt

Lehet, hogy a népakarat és a politikai elit ambíciói közötti szakadék új korszakot jelent az európai politikában? A konfliktus nálunk az elnökválasztás ügyében élesedhet ki. Az unió alkotmányát brutálisan elutasító francia és holland népszavazás tapasztalatainak elgondolkodásra kellene késztetni a magyar politikai elitet - véli írásában Hack Péter.