szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A pekingi titkosszolgálat mintegy ezer ügynöke működik Ausztráliában, akik már számos emberrablást hajtottak végre – állította egy volt kínai diplomata, aki politikai menedékjogot kért a canberrai kormánytól.

Csen Jung-lin az 1989-es Tienanmen téri megmozdulások véres elfojtására emlékező sydneyi gyűlésen kijelentette, hogy bizonyítékai vannak kínai ellenzékiek vagy hozzátartozóik elrablására, akiket azután sikeresen visszacsempésztek Kínába.

Példaként említett egy Lan Fu nevű másként gondolkodót, akit Ausztráliában tanuló egyetemista fia elrablásával kényszerítettek hazatérésre, miközben a helyi média arról írt, hogy önként érkezett vissza. Az ellenzékit később hazájában bíróság elé állították és halálra ítélték.

Jung-lin elmondása szerint feleségével és hatéves kislányával a múlt héten hagyta el a sydneyi főkonzulátust, azóta rejtekhelyen él és bízik a canberrai kormány kedvező döntésében, jóllehet ausztrál tisztségviselők állítólag figyelmeztették arra, hogy magatartásának "súlyos következményei lehetnek" és árthatnak a virágzó ausztrál-kínai kereskedelmi kapcsolatoknak.

A 37 éves diplomata maga is részt vett a demokráciát követelő tüntetéseken 1989-ben Pekingben, ezért "átnevelő" táborba került és csak 1991-ben szabadult. Állítása szerint az utóbbi négy évben feladata az ellenzékiek szemmel tartása volt, de segített a demokratikus mozgalmak aktivistáinak és a betiltott Falunkung vallási közösség híveinek.

A The Australian című újság a múlt héten számolt be arról, hogy a canberrai kormány a külföldi hírszerző szolgálatok megélénkült tevékenysége miatt létrehozott egy kémelhárító egységet, mindenekelőtt a kínai ügynökök ellen.

A kínai és az ausztrál kormány napjainkban tárgyal egy szabadkereskedelmi egyezményről, amely egy tanulmány szerint tíz év távlatában 24 milliárd dolláros haszonnal kecsegteti az ausztrál gazdaságot. Alexander Downer ausztrál külügyminiszter egy szombati újságnak felfedte, hogy Ausztrália uránszállításról is egyezkedik Kínával, amely áram-előállításra használná fel a hasadóanyagot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Tízezrek tüntettek Kínában

A szigetország ellen irányuló tüntetések harmadik hetében több mint húszezer ember vonult az utcára. A demonstrálók egy botrányt kavart japán történelemkönyv és az ázsiai ország állandó BT-tagsága ellen tiltakoztak.

MTI Világ

Gigantikus kádercsere zajlik Kínában

Az elmúlt évek legnagyobb arányú kádercseréje zajlik Kína központi és tartományi hatalmi szerveinél az Országos Népi Gyűlés (a törvényhozás) márciusi ülésszakának közeledtével - írta hétfői számában az egyik hongkongi újság.

Világ

Titkos lázadások Kínában

Több mint ezer rohamrendőrt futamított meg egy kelet-kínai falu, Huankantou fellázadt lakossága. A hírzárlat miatt csak késve szivárgott ki információ az esetről, amely újabb bizonyítéka annak, hogy egyre mélyebb az ellentét Kínában a rohamosan fejlődő nagyvárosok és az elmaradott vidék között.

MTI Gazdaság

Az EU fokozza a Kínára gyakorolt nyomást

Az Európai Bizottság fokozta kedden a Kínára gyakorolt nyomást a textilvitában azzal, hogy azonnali tárgyalások beindítását kezdeményezte két Kínából importált textiltermék esetében.

MTI Világ

Tajvan-Kína: két fél, vagy egy egész?

Tajvan elutasította pénteken Peking ajánlatát a kínai-tajvani viszony új meghatározására, és leszögezte, hogy csak a két kormány közötti megállapodásokat fogadja el érvényesnek.

MTI Világ

Ötvenezer internetes kávézót zártak be Kínában

A kínai kormány tavaly csaknem 50 ezer internetes kávézó bezárását rendelte el, mert bebocsátottak kiskorúakat, vagy részt vettek "káros kulturális információk terjesztésében" - jelentette csütörtökön internetes honlapján a Zsenmin Zsipao, a Kínai Kommunista Párt lapja.

Világ

Meghiúsult a kínai–japán csúcs

Kínai részről lemondták Vu Ji kínai miniszterelnök-helyettes és Koidzumi Dzsunicsiro japán kormányfő hétfőre tervezett találkozóját.

MTI Gazdaság

Textilháború: Kína visszavág

Kína megszüntette 81-féle ruházati és más textilipari termék exportvámját, így könnyítve ezek kivitelét, miután a nagy nyugati importőrök mennyiségi kvótákat vezettek be.