szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Gerhard Schröder német kancellár és Jacques Chirac francia köztársasági elnök az európai alkotmány ratifikálásának a folytatását szorgalmazza - közölte szombaton este Béla Anda német szóvivő, miután a két államférfi több mint két órán át tárgyalt fehér asztal mellett a berlini kancellári hivatalban.

"Mindketten egyetértettek abban, hogy a ratifikálási folyamatnak más országokban folytatódnia kell" - mondta a szóvivő a válságtanácskozás után, hozzátéve: Schröder és Chirac világossá tette, hogy Európát ebben a nehéz helyzetben nem szabad magára hagyni, "semmi sem fontosabb annál, mint hitet tenni Európa mellett a mostani szakaszban" - közölte Anda.

José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke az olaszországi Messinában az európai alkotmány újratárgyalása ellen foglalt állást, mondván, hogy "a szöveg nagyon kényes kompromisszum eredménye, amelynek a kidolgozása több évet vett igénybe."

A német-francia munkavacsorán berlini források szerint első helyen szerepelt az európai alkotmány franciaországi és hollandiai leszavazása utáni helyzet elemzése, s annak demonstrálása, hogy az Európai Unió "német-francia motorja" továbbra is működik.

Schröder és Chirac pár nap múlva Franciaországban is találkozik egymással, Németországba várják Tony Blairt, az euroszkeptikus Nagy-Britannia miniszterelnökét. Július elsejétől fél évig Nagy Britannia lesz az EU elnöke. A hónap közepén Brüsszelben az EU állam- és kormányfői tanácskoznak.

Németország úgy próbál eleget tenni az európai vezető szerepnek, hogy időközben a kormányzó szociáldemokrata-zöld koalíció politikai legitimációja meggyengült, a koalíció idő előtti országos parlamenti választást szorgalmaz.

Schröder azt hangoztatja, hogy az alkotmány válságának nem szabad általános európai válságba torkollnia, az Európai Unió cselekedjen olyan területeken, ahol azt semmi sem akadályozza, például a 2007-2013-as költségvetés ügyében. A német kancellár egyfajta "gondolkodási szünetet" is szeretne, az európai irány mélyreható elemzését.

A kancellár néhány nappal ezelőtt jelezte, hogy Németország kész mozdulni költségvetési ügyben, de sürgette, hogy mások is tanúsítsanak rugalmasságot. Németország eddig azt hangoztatta, hogy az országok hozzájárulásainak nem szabad meghaladnia a bruttó nemzeti jövedelem egy százalékát.

Szombaton Günter Gloser, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) Európa-politikusa és Wolfgang Scha:uble, a Német Kereszténydemokrata unió (CDU) vezető külpolitikusa felvetette, hogy ne maradjanak érintetlenül a Franciaország és Nagy-Britannia által élvezett (mezőgazdasági és költségvetési) kedvezmények.

Matthias Wissmann (CDU), a képviselőház Európa-ügyi bizottságának elnöke újabb tagok felvételét ellenezte. A Welt am Sonntag hasábjain Wissmann azt fejtegette, hogy "ameddig Románia és Bulgária nem teljesíti a felvételi kritériumokat, a Bundestag nem szavazhatja meg belépésüket." Angela Merkel, a német konzervatív ellenzék közös kancellárjelöltje a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitungban azt szögezte le, hogy "a belépési szerződéseket már megkötötték". Mindazonáltal Merkel is kiállt a tagsági követelmények teljesítése mellett.

A hét végén közölt közvélemény-kutatási adatok szerint Németországban is megnőtt az európai alkotmányt ellenzők száma, de az országban nem rendeznek népszavazást, az alkotmányt a parlament két háza már megszavazta. A polis felmérése szerint a németek 44 százaléka igenli az alkotmányt, 39 százaléka elutasítja. Az Infratest még a franciaországi és hollandiai referendum előtt készített felmérést, s akkor 52:32 volt az arány az igenlők javára.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

EU: itt a vége?

A francia és holland EU-népszavazás után mélypontra zuhant az euró árfolyama, a megcsappant üzleti bizalom miatt eshet az új befektetések értéke, és bizonytalanná vált az unió 2007-2013-as költségvetésének sorsa is. Egyesek szerint széteshet az eurózóna, más vélemények szerint viszont a "nemek" a tagországok hasznára is válhatnak.

MTI Világ

Veszélybe kerülhet Románia és Bulgária felvétele

Az EU-alkotmányról rendezett francia és holland népszavazás kudarca utáni új helyzetben Románia és Bulgária EU-felvétele is kérdésessé válhat - írta pénteken közölt elemzésében a The Economist, amely szerint a francia belpolitikai fejlemények az egységes piac sérülésének kockázatát is felvetik.

MTI/hvg.hu Világ

EU: súlyos válság vagy megújulás?

Az európai integráció súlyos válságáról cikkeztek pénteken egyes nyugat-európai lapok, az európai alkotmányt elutasító francia és holland népszavazást kommentálva, mások pedig éppen ellenkezőleg, Európa megújulásának esélyét vélik felfedezni e fejleményekben.