szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az európai alkotmány ratifikálásának folytatása ellen foglalt állást vasárnap a cseh államfő.

Václav Klaus, aki nem rejti véka alá szkepticizmusát az Európai Unióval szemben, a cseh televízióban emlékezetett: annak idején mindenki abban bízott, hogy remélhetőleg Nagy-Britannia lesz az egyetlen tagállam, amely elutasítja az unió alkotmányát.

"Most egyszerre két ország is nemet mondott (az alkotmányra), s ugyanazok az emberek most úgy tesznek, mint ha mi sem történt volna" - utalt az államfő a franciaországi és hollandiai népszavazás negatív eredményére.

Klaus megismételte, hogy jelen formájában változatlanul elutasítja az európai alkotmányt, mivel az "szuperállammá" teszi az Európai Uniót. Egyúttal ellenezte azt is, hogy esetleg megismételjék a franciaországi és hollandiai népszavazást.

"Vagy elfogadjuk a fennálló szabályokat, vagy nem. A magasugró sem futhat neki negyedszer egy adott szintnek csak azért, mert harmadik kísérletével éppen hogy leverte a lécet" - jelentette ki a konzervatív cseh politikus.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

EU: válságtanácskozást tartott Schröder és Chirac

Gerhard Schröder német kancellár és Jacques Chirac francia köztársasági elnök az európai alkotmány ratifikálásának a folytatását szorgalmazza - közölte szombaton este Béla Anda német szóvivő, miután a két államférfi több mint két órán át tárgyalt fehér asztal mellett a berlini kancellári hivatalban.

hvg.hu Világ

EU: itt a vége?

A francia és holland EU-népszavazás után mélypontra zuhant az euró árfolyama, a megcsappant üzleti bizalom miatt eshet az új befektetések értéke, és bizonytalanná vált az unió 2007-2013-as költségvetésének sorsa is. Egyesek szerint széteshet az eurózóna, más vélemények szerint viszont a "nemek" a tagországok hasznára is válhatnak.

MTI/hvg.hu Világ

EU: súlyos válság vagy megújulás?

Az európai integráció súlyos válságáról cikkeztek pénteken egyes nyugat-európai lapok, az európai alkotmányt elutasító francia és holland népszavazást kommentálva, mások pedig éppen ellenkezőleg, Európa megújulásának esélyét vélik felfedezni e fejleményekben.

MTI Világ

Veszélybe kerülhet Románia és Bulgária felvétele

Az EU-alkotmányról rendezett francia és holland népszavazás kudarca utáni új helyzetben Románia és Bulgária EU-felvétele is kérdésessé válhat - írta pénteken közölt elemzésében a The Economist, amely szerint a francia belpolitikai fejlemények az egységes piac sérülésének kockázatát is felvetik.