szerző:
eurohirek.hu
Tetszett a cikk?

A BBC értesülése szerint Jack Straw brit külügyminiszter hétfőn a parlamentben bejelenti, hogy a szigetország kormánya felülvizsgálja és egyelőre "jegeli" az EU-alkotmány-referendummal kapcsolatos terveit. A brit kormány közben megerősítette, hogy egyelőre nem írja ki a népszavazást az alkotmányról.

Hivatalosan bejelentette hétfő délután a brit külügyminiszter, hogy Nagy-Britanniában egyelőre nem folytatják az uniós alkotmányról rendezendő brit népszavazás törvényi elkészítését.

Jack Straw a londoni alsóházban azt mondta: a francia és a holland népszavazások után kialakult helyzet tisztázódásáig nincs értelme, hogy a brit kormány tárgyalási időpontot kérjen a törvényhozásban a brit referendum jogszabályba iktatására.

Straw ezzel gyakorlatilag azt jelentette be, hogy meghatározatlan időre lekerült a napirendről az alkotmányos szerződésről ígért brit népszavazás.
 

Tony Blair, brit miniszterelnök tavaly adta be a derekát, s járult hozzá szóban ahhoz, hogy a brit választók is népszavazáson foglalhassanak állást az EU Alkotmányos Szerződéséről. A referendum időpontját még nem tűzték ki, sajtótalálgatások ez év második félévi dátumot valószínűsítettek. Kormányzati források azonban már a franciaországi népszavazás előtt jelezték: ha Párizs nemet mond, akkor Nagy-Britanniában nem lesz referendum.

A csúfos francia kudarc, s a még nagyobb arányú elutasítást hozó hollandiai referendum között Blair is reagált. Mint sajtótájékoztatóján fogalmazott: olyan helyzet alakult ki, amelynek feldolgozásához az Európai Uniónak hosszabb időre van szüksége. Ennek alapján egyáltalán nem meglepő, ha a sajtóértesülés igaznak bizonyul, és Straw hétfőn bejelenti a még ki sem írt referendum levételét a napirendről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Európai reakciók a holland népszavazásra

A holland miniszterelnök, Jan Peter Balkenende szerdán tévényilatkozatban sürgette az EU többi tagját, hogy igyekezzenek ratifikálni az unió új alkotmánytervezetét. Így nyilatkozott a német kancellár, Gerhard Schröder is: a ratifikációs folyamatnak folytatódnia kell, mondta.

MTI Világ

Hollandia is nemet mond

A holland szavazópolgárok meggyőző többséggel nemet mondtak az Európai Unió alkotmányára a szerdai népszavazáson. A nem szavazatok aránya 61,6 százalék volt, az igen szavazatok 38,4 százalékos arányával szemben. A különbség így még a vártnál is nagyobb volt, az utolsó közvélemény-kutatások 55-60 százalékos "nem"-arányt mutattak.

MTI Világ

A bővítésnek köszönhető a holland "nem"?

Az európai alkotmányra kimondott francia és holand "nem" elsősorban az Európai Unió gyors kibővítésének a következménye - véli a cseh sajtó, amely szerint újra kell gondolni a dolgokat.

Itthon

A nép és az elit – népszavazás után, elnökválasztás előtt

Lehet, hogy a népakarat és a politikai elit ambíciói közötti szakadék új korszakot jelent az európai politikában? A konfliktus nálunk az elnökválasztás ügyében élesedhet ki. Az unió alkotmányát brutálisan elutasító francia és holland népszavazás tapasztalatainak elgondolkodásra kellene késztetni a magyar politikai elitet - véli írásában Hack Péter.

MTI Világ

Már Luxemburgban sem biztos az EU-népszavazás sikere

Az Európai Unión belüli együttműködést leginkább támogató Luxemburgban is kezd jócskán teret nyerni az EU alkotmányos szerződését elutasítók tábora, és egy esetleges "nem" a július közepi népszavazáson magával ránthatná a fontos uniós posztokra esélyesnek tartott Jean-Claude Juncker miniszterelnököt.