szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ultrakonzervatívnak tartott Mahmúd Ahmadinedzsád fölényesen megnyerte a pénteki iráni elnökválasztást, miután a még nem végleges adatok szerint a választók több mint 61 százaléka szavazott rá, míg ellenfele, a reformer Hasemi Rafszndzsani a voksoknak csak alig 36 százalékát gyűjtötte be. A választáson egyébként 47 százalékos volt a részvételi arány.

Ahmadinedzsád
© AP
Szinte a kezdettől fogva nem volt kétséges, hogy Ahmadinedzsád diadalmaskodik. Már amikor 22 millió szavazat összeszámlálásakor a 3 milliónál tartottak nyilvánvaló volt, hogy ezt a voksolást csakis Teherán főpolgármestere nyerheti meg – mondta egy iráni belügyminisztériumi illetékes.

Az ellentábor pedig már a szavazatszámlálás félidejénél gyakorlatilag beismerte vereségét. Rafszandzsani egyik, magát megnevezni nem kívánó tanácsadója csak annyit mondott: "mindennek vége, vesztettünk."

Mások

A 70 esztendős Rafszandzsani támogatói jobbára az iráni felső- és középosztály tagjaiból, valamint technokraták közül kerülnek ki. A 48 éves Ahmadinedzsád viszont elsősorban a munkásokra, vidéken élő szegények és munkanélküliekre támaszkodik. Rafszandzsani általában reformok, így a gazdasági liberalizálás jelszavával vívta választási harcát. Az őskonzervatívnak jellemzett Ahmadinedzsád olyan jelzéseket küldött a közvéleménynek, amelyekből arra lehet következtetni, hogy győzelme esetén hazáját határozottabb fellépésre ösztönzi majd a Nyugattal folytatandó tárgyalásokon olyan érzékeny kérdésekben, mint amilyen a vitatott iráni atomprogram.

Kevésbé kompromisszumképes?

Az egyszerű  életet élő 49 éves Ahmadinedzsád Teherán polgármestereként bezáratta a gyorséttermeket, és megkövetelte a főváros férfi közalkalmazottaitól, hogy szakállt növesszenek, és hosszú ujjú ingeket hordjanak.  Leállítatta a David Beckham nevével fémjelzett hirdetési kampányt – ez az 1979-es forradalom óta. az első reklámkampány lett volna, ahol egy nyugati híresség ajánl egy terméket. A korábbi reformista államelnökkel szembeszállt, ezért kitiltották a kormányülésekről, jóllehet a főváros polgármesterét hivatalból megilleti a részvétel.

Ugyanakkor az egyszerű sorból származó  Ahmadinedzsád - apja kovácsmester volt - élvezi a szegény néprétegek szimpátiáját. Egyik megalapítója volt a forradalomban aktív Diákszövetségnek, amelynek tagjai elfoglalták az amerikai követséget 1979-ben, és alkalmazottait túszként fogva tartották. Később önként belépett a forradalmi gárdába. Állítólag iraki titkos katonai akciókban is részt vett. Posztdoktori diplomája van közlekedés és szállítástudományból, a teheráni egyetem tudomány és technológia szakán tanított.  Internetes oldalának neve Mardomiár, azaz a nép barátja.

Politikai elemzők első megjegyzései szerint az iráni atomprogrammal kapcsolatban kevésbé lesz kompromisszumokra képes, bár nem tudni egyelőre, hogy milyen befolyással bír majd a probléma kezelésére. Az is várható, hogy az Iránban most kezdődő új politikai korszak bevágja az ajtót az Egyesült Államok és az ázsiai ország közötti kapcsolatokban remélt lényegi kedvező változás lehetőségének a kibontakozása előtt.

Más véleménynek szerint a 67 milliós iráni nemzet megosztottsága még inkább elmélyül, hiszen az új elnök a Rafszandzsani mögött felsorakozott reformpárti politikus, diákok, egyházi személyiségek és tudósok szerint a tekintélyuralmi kormányzás irányvonalát képviseli majd.

Washington: fáziskésésben vannak (Oldaltörés)

Irán "fáziskésésben" van környezetéhez képest a szabadság felé mutató (iraki, afganisztáni, libanoni) tendenciákat illetően - vélekedett az amerikai külügyminisztérium, miután egyértelművé vált az ultrakonzervatívnak tartott Mahmúd Ahmadinedzsád győzelme az iráni elnökválasztáson.

"E választásnak kezdettől fogva voltak hiányosságai, miután néhány nem választott ember döntött arról, hogy elutasítja több mint ezer jelölt indulását, köztük 93 nőét - mondta Joanne Moore külügyi szóvivő. „A kormányzatot a tettei alapján ítéljük majd meg. Ám annak fényében, ahogy a választás lezajlott, továbbra is kételyeink vannak azt illetően, hogy az iráni kormányzat képes-e törődni saját népe törekvéseivel és a nemzetközi közösség aggodalmaival."

"Az Egyesült Államok hisz az iráni nép jogában ahhoz, hogy saját döntéseket hozzon, és maga határozza meg sorsát" - tette hozzá a szóvivő, azt hangoztatva, hogy Washington az irániak oldalán áll a szabadságért vívott harcukban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemény

Heller Ágnes:"Iránban is valamiféle Gorbacsov kellene"

A liberális demokráciák előretörése nem visszafordíthatatlan folyamat, mindazonáltal Teherán nemsokára demokratizálódhat, - állítja Heller Ágnes filozófus (76 éves), aki az elnökválasztás első fordulója előtt járt iráni előadó körúton.

MTI Világ

Újraszámolják az iráni elnökválasztás szavazatait

Az iráni hatóságok száz, véletlenszerűen kiválasztott szavazóurna tartalmának újraszámlálását rendelték el, miután számos reformerjelölt azt állította, hogy csalások történtek az elnökválasztás első fordulójában.

Hét nap

IRÁN ÉS A WTO

A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) a múlt csütörtökön áldását adta a csatlakozási tárgyalások megkezdésére Iránnal...

MTI Itthon

Iráni-magyar együttműködésről tárgyaltak Teheránban

A kétoldalú kapcsolatok továbbfejlesztéséhez kért támogatást az iráni parlamenttől Balogh László, az Országgyűlés iráni-magyar baráti tagozatának elnöke teheráni látogatásán, hivatkozva arra, hogy az utóbbi időben fejlődésnek indult az együttműködés.