szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nagy-Britannia "nem hagyja cserben" a kelet-európai új EU-tagokat anekik járó uniós költségvetési juttatások ügyében a pénteken kezdődő soros brit elnökségi félév alatt - mondta az MTI-nek a brit kormányfő. Blair egyelőre nem kommentálta Gyurcsány Ferenc minapi felvetését az átmeneti EU-költségvetésről.

Tony Blair az EU-elnökség átvétele előtti londoni sajtótájékoztatóján - az MTI kérdésére, hogy a kelet-európai tagországok a közös költségvetésről szóló egyezkedések eddigi teljes kudarca miatt nem fognak-e a nekik járónál jóval kevesebb juttatást kapni a brüsszeli kasszából a következő költségvetési időszakban - azt mondta: biztosítani kell, hogy Magyarország és a többi új tagállam megkapja azt a finanszírozást, amelyre szükségük van.
   
Prescott Budapesten
John Prescott brit miniszterelnök-helyettes londoni hivatala hétfőn ugyanakkor arról tájékoztatott, hogy Prescott másnap Budapesten tárgyal Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnökkel, Somogyi Ferenc külügyminiszterrel és Baráth Etelével, a magyar kormány európai ügyekért felelős tárca nélküli miniszterével. Prescott szóvivője szerint a megbeszélésen "minden bizonnyal az egyik központi téma lesz" az EU-költségvetés.
Kijelentette, országa a bővítés szószólója volt s nem fogja ezeket az országokat cserben hagyni.
Hozzátette: meg kell találni a módját az előrelépésnek a finanszírozásban, de a jelen szakaszban "nem lenne a legmegfelelőbb eljárás részemről ennek nyilvános taglalása".
   
Blair az átmeneti EU-költségvetésről szóló múlt heti Gyurcsány-javaslatról azt mondta: azt érdeklődéssel olvasta, de "még nem jutottunk el odáig, hogy határozott választ adjunk".
    
A magyar kormányfő a múlt héten, az Európai Szocialisták Párja (ESZP) Tanácsának ülésén vetette fel, hogy ha a brit EU-elnökség végéig nem sikerülne megállapodni az uniós költségvetésről, akkor fogadjanak el átmeneti, három évre szóló uniós költségvetést, amely 2007-től lenne érvényes.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Gyurcsány: a legrosszabb kompromisszum is jobb

Világos, hogy Magyarország számára az elvileg elképzelhető legrosszabb kompromisszum is jobb, mint a pénzügyi perspektíva hiánya 2007-től - mondta Gyurcsány Ferenc a brüsszeli értekezlet után. Egyben kifejtette, a visegrádi országok, valamint Lettország és Litvánia politikai nyomást próbáltak gyakorolni, amikor bizonyos pontokon visszavonulót fújtak a költségvetési vitában. A magyar álláspont legfőbb elemei ezzel együtt sem képzeték vita tárgyát.

MTI Világ

Nincs elfogadott EU-költségvetés

Miután a luxemburgi soros EU-elnökség végleges kompromisszumos javaslatát öt tagország (Nagy-Britannia, Hollandia, Svédország, Spanyolország és Finnország) megvétózta, Olaszország és Dánia pedig tartózkodott, a tagországok vezetői - köztük Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök - szombat hajnalra befejeződött kétnapos ülésükön sokórás egyeztetés nyomán sem tudtak megállapodásra jutni a 2007-2013 közötti keretköltségvetésről.