szerző:
eurohirek.hu
Tetszett a cikk?

Johannes Voggenhuber osztrák Zöld párti euroképviselő összeurópai népszavazásra tett javaslatot az Európai Parlamentnek (EP) az alkotmányos szerződés megmentése érdekében - írja a pénteki Der Standard.

Az elbukott francia és holland népszavazás, az alkotmány ratifikálásának „jegelése” után Voggenhuber és egy brit képviselőtársa még a nyári szünet előtt megbízatást kaptak az EP-től arra, hogy dolgozzanak ki jelentést az EU-alkotmány további sorsáról. A képviselő csütörtökön terjesztette az EP elé beszámolóját.

Voggenhuber indítványa szerint 2006 végéig tartana a folyamat első szakasza: ez alatt el lehetne fogadni egy első szerződést, amely magában foglalná az olyan, nem vitatott pontokat, mint például az alapjogok chartája, az európai népszavazás intézménye, a „parlamenti jóváhagyás nélkül nincs törvény” elve.

A 2009. márciusig terjedő második szakaszban tárgyalnák az európai szociális modell, a közös kül- és biztonságpolitika ügyét. Ehhez ismét össze kellene hívni egy Konventet, amely megszövegezné az alkotmányos szerződés végleges formájának tervezetét; a Bizottság pedig megtehetné javaslatait a jelenleg érvényben lévő szerződések reformjára.

Voggenhuber javaslata szerint 2009. júniusban, az európai parlamenti választásokkal együtt lehetne megrendezni az összeurópai népszavazást az immár egységes szerkezetbe foglalt alkotmányról.

A pán-európai népszavazásért ismételten felemelte szavát Wolfgang Schüssel osztrák kancellár is. Az osztrák néppárti euroképviselő Reinhard Rack szerint ugyanakkor Schüssel az osztrák elnökség idején nem fogja erőltetni az alkotmány ügyét, „mert abból nem lehet sikert kovácsolni”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Szavaznak az EU-alkotmányról Luxemburgban

Egybehangzó források szerint Luxemburgban az EU-alkotmánnyal kapcsolatos, Európa számos országán végigsöprő, elutasító közhangulat dacára megtartják a szerződésről népszavazást a nagyhercegségben.

MTI Világ

Elkezdődött a holland voks az EU-alkotmányról

Népszavazás kezdődött szerda reggel fél nyolckor Hollandiában az Európai Unió alkotmányos szerződéséről, a voksok tétje a huszonöt országra bővült EU működésének gördülékenysége.

MTI Világ

Pofon az EU-alkotmánynak

A hollandok pofont adtak az EU-alkotmánynak: ezzel a címmel tudósít a hollandiai népszavazás eredményéről, az elutasítók győzelméről csütörtöki számában a Le Soir című belga napilap.

MTI Itthon

Martonyi: kirekesztő nézetek miatt szavazták le az EU-alkotmányt

Az európai alkotmányt elutasító francia és holland népszavazáson ugyanaz a kirekesztő nézetrendszer jelent meg, mint a kettős állampolgárságról szóló tavaly decemberi magyarországi referendumon - jelentette ki Martonyi János szombaton Budapesten, a Fidesz-kongresszushoz kapcsolódó politikai fórumon.

Világ

Barroso: "az EU-alkotmány halott"

José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke Varsóban pesszimistán nyilatkozott arról, hogy az alkotmányos szerződés jelenleg ismert szövege valaha is hatályba léphet-e a francia és holland elutasítás után. Aleksander Kwasniewski lengyel államfő a tétlenséget kárhoztatta az európai alkotmány ügyében.

MTI Világ

Győzött az EU-alkotmány Luxemburgban

Győzött az EU-alkotmány Luxemburgban: a dokumentumról rendezett vasárnapi népszavazáson a végleges adatok szerint a szavazók 56,52 százaléka a ratifikálás mellett foglalt állást.