szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az arab országok közül elsőként Katar is felajánlott katonákat a libanoni ENSZ-békefenntartó erőbe, s 200-300 katonát küldene a cédrusok földjére.

A felajánlással Katar "azt üzeni a világnak, hogy az arabok, még ha szerény mértékben is, de részt vesznek ebben a (békefenntartó) erőben, Izraelnek pedig azt üzeni, hogy hiszünk ebben a határozatban (az ENSZ Biztonsági Tanácsának a csapattelepítést kimondó 1701-es számú határozatában), s hozzá kívánunk járulni a gyakorlatba való átültetéséhez" – mondta Hamad bin Dzsaszim bin Dzsabir asz-Szani külügyminiszter, miután a katari fővárosban, Dohában megbeszélést folytatott Kofi Annan ENSZ-főtitkárral.

Katar, az egyébként konzervatív öbölbeli államok közül egyedüliként alacsony szinten ugyan, de kapcsolatot tart fenn Izraellel, s Washington egyik fontos szövetségeseként jelentős amerikai támaszpontnak ad otthont.

Közben Recep Tayyip Erdogan török kormányfő a békefenntartó erőben való részvételük fokozására szólította föl a muszlim országokat, történelmi kötelezettségüknek nevezve azt az Iszlám Konferencia Szervezete (OIC) ifjúsági tagozatának vasárnap esti isztambuli találkozóján. Az Európai Unió 22 tagállama járul hozzá a libanoni békefenntartáshoz, ezért az OIC-országok közül is legalább ennyinek kellene részt vennie a misszióban – jelentette ki Erdogan.

Az elképzelés szerint olasz katonák alkotják majd a 34 napos libanoni-izraeli háborút lezáró tűzszünet után Dél-Libanonban felálló nemzetközi békefenntartó erő, az UNIFIL II gerincét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Olmert: nem lesz független vizsgálat Libanon ügyében

Ehud Olmert izraeli kormányfő bejelentette egy vizsgáló bizottság megalakítását a libanoni háború irányításának áttekintésére, ám a széles körben elhangzott követelések ellenére elutasította a független vizsgálatot.

MTI Világ

A libanoniak nagyobbik része lefegyverezné a Hezbollahot

A libanoniak kicsivel több mint a fele, 51 százaléka amellett van, hogy a Hezbollahot fegyverezzék le, miután a síita szervezet több mint egy hónapon át háborúzott Izraellel - derült ki egy hétfőn Bejrútban nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatásból.

MTI/hvg.hu Itthon

Magyaroszág megvizsgálja, küld-e katonákat Libanonba

A múlt hét folyamán az USA békefenntartó erők Libanonba küldésére kérte Magyarországot. A külügy szóvivője szerint vizsgálják a misszió lehetőségét, ám a honvédelmi tárca pénzhiányra hivatkozva nem támogatja az újabb nemzetközi szerepvállalást.

MTI Világ

Kétezer német vonul be Libanonba

Alig néhány nappal a berlini parlament sorsdöntőnek tartott ülése előtt sajtójelentések szerint konkrét formát öltött a német részvétel a libanoni ENSZ-békefenntartó erőben.

MTA Világ

Olasz békefenntartók mennek Libanonba

Egyhangúlag jóváhagyta az olasz kormány két és fél ezer békefenntartó katona Libanonba vezénylését, így az első csapatok már kedden útnak indulhatnak a közel-keleti arab országba.

MTI Világ

Izrael egyelőre fenntartja a libanoni blokádot

Izrael fenntartja a Libanonnal szembeni légi és tengeri blokádot egészen addig, amíg a libanoni hadsereg és az ENSZ-erők nem akadályozzák meg a síita Hezbollahnak szánt fegyverek becsempészését - közölte pénteken az izraeli külügyminisztérium szóvivője.

Világ

Libanoni sereg-szemle

Az EU-tagállamok katonái alkotják a libanoni-izraeli tűzszünet betartására felügyelő, 2 ezerről 15 ezer fősre...