szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A legnagyobb titokban folytatott megbeszélést szerdán Jeruzsálemben Omar Szulejman, az egyiptomi hírszerzés főnöke és Ehud Olmert izraeli kormányfő.

A találkozóról nem hoztak nyilvánosságra közleményt, és a miniszterelnök szóvivője nem volt hajlandó megjegyzést fűzni a megbeszélés híréhez.

Egyiptom közvetítő szerepet játszik az Izrael és palesztin csoportok közötti fogolycsere-egyezkedésekben, és Szulejmant korábban Tel-Avivban fogadta Amír Perec izraeli védelmi miniszter is, akinek szóvivője csak annyit közölt, hogy a tárcavezető és a kémfőnök Gilad Salit izraeli katona szabadon engedésének a lehetőségéről tárgyalt, de ő sem tárt fel részleteket.

Az izraeli tizedest júniusban palesztin fegyveres csoportok ejtették foglyul, köztük a kormányon lévő Hamász mozgalom fegyveres szárnyának harcosai. Szulejman a múlt héten Kairóban tárgyalt Háled Mesallal, a Hamász száműzetésben élő politikai vezetőjével.

Az izraeli katonai rádió szerint Izrael és a Hamász álláspontja eltér a fogolycsere feltételeit illetően. Az iszlamisták azt követelik, hogy Izrael 1400 palesztin foglyot engedjen szabadon azzal egy időben, hogy Salit is visszanyeri szabadságát. A zsidó állam azonban csupán mintegy ezer palesztint engedne szabadon, de csak azt követően, hogy Salit visszatért otthonába.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

Egykori III/II-es könyve az üzleti hírszerzésről

A Kádár rendszer kémelhárításában dolgozó III/II operatív tiszt, Sasvári Rudolf, aki ma a privátszektorban dolgozik, könyvet írt az üzleti hírszerzésről. A mű úttörő a maga nemében, de elolvasása után még több a megválaszolatlan kérdés, mint előtte. Információkat kaphatunk viszont arról, hogyan szervezzünk lejárató kampányt áruló ügynökök ellen.

MTI Világ

A pakisztáni hírszerzés állt a vasúti robbantások mögött

A legfőbb pakisztáni hírszerző ügynökség tervelte ki a 186 halálos áldozatot követelő júliusi mumbai vasúti robbantássorozat elkövetését, amelyet azután a Kasmír függetlenségéért harcoló, pakisztáni székhelyű szélsőséges szervezetet, a Laskar-i-Taiba hajtott végre – jelentette ki szombati sajtóértekezletén a nyomozással megbízott indiai rendőrparancsnok.

Dezső András (hvg.hu) Itthon

Bugyiügyek helyett magánhírszerzés

Az égvilágon semmi hasonlóság nincs a filmekből és könyvekből ismert magándetektívek és a valóságos magánnyomozók között, bár van olyan kitalált figura, aki munkamódszerében közelít az igazi detektívekhez. A hvg.hu detektívversenyének apropóján ezúttal a magánnyomozók nyomába eredtünk.

MTI Világ

A német hírszerzés Irakban is segített az amerikaiaknak

A német hírszerzés (Bundesnachrichtendienst - BND) a helyszínen segítette az Irakban harcoló amerikai csapatokat - állította a Süddeutsche Zeitung (SZ) csütörtöki számában, valamint az ARD televízió Panorama című műsora. A BND és Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter beismerte, hogy dolgoztak német felderítők a háborús Irakban.

MTI Világ

Az olasz hírszerzés szerint nem szándékosan lőttek az újságíróra

Az olasz titkosszolgálatok kizártnak tartják, hogy az iraki fogságból éppen kiszabadult Giuliana Sgrena olasz újságírónőt szállító járműnek csapdát állított volna az amerikai hadsereg - írta vasárnap az Il Messaggero olasz napilap. Az olasz politikusok vizsgálatot követelnek az ügyben.

Világ

Interjú az izraeli hírszerzés nagy öregjével

1956 tavaszán Ámosz Manor, az izraeli kémelhárítás, a Sin Bet akkori főnöke egy fotokópiát nyújtott át Ben Gurion izraeli miniszterelnöknek. A dokumentum Hruscsovnak a 20. kongresszuson elhangzott szigorúan titkos, Sztálint leleplező beszédét tartalmazta. Ámosz Manor, akit 88 éve Mendelovics Artúrként anyakönyveztek Máramarosszigeten, interjút adott a hvg.hu jeruzsálemi tudósítójának.