szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Scotland Yard eddig 24 londoni helyszínt vizsgált át sugárzásnyomokat keresve, és "mintegy" tizenkét helyen észlelt sugárzást - közölte csütörtökön a brit belügyminiszter, hozzátéve, hogy az eddigi három brit repülőgép mellett két újabb, orosz gépet is vizsgálat alá vontak.

John Reid belügyminiszter, aki a londoni alsóházban számolt be az egykori orosz titkosügynök, Alekszandr Litvinyenko polónium 210-es radioaktív izotóppal történt meggyilkolásának eddigi vizsgálatáról, nyilatkozata elején egy orosz repülőgép átvizsgálásáról szólt, majd nem sokkal később közölte, hogy egy további, ötödik - szintén orosz - repülőgép is "a hatóságok érdeklődésének középpontjába került".

Reid szerint az általa említett első orosz repülőgép a Transaero orosz légitársaság egy Boeing 737-ese, amely csütörtök reggel érkezett a londoni Heathrow repülőtér 1-es termináljára. A belügyminiszter ezzel a repülőgéppel kapcsolatban csak annyit közölt, hogy "érdeklődésre ad okot", a brit hatóságok begyűjtik az utasok adatait, és az egészségügyi szervek felveszik a kapcsolatot a gépen utazókkal, ha "bármilyen aggasztó dolgot találnak".

Reid nem részletezte, hogy a Transaero repülőgépére mi hívta fel a brit hatóságok figyelmét, és az sem derült ki nyilatkozatából, hogy a másik orosz repülőgép miért került a Scotland Yard látókörébe, sőt az sem, hogy ez a gép hol van és melyik légitársaságé. A belügyminiszter megerősítette ugyanakkor azt az előző éjszakai hírt, miszerint a British Airways légitársaság két repülőgépén is kimutatták sugárzó anyag nyomait.

A BA szerda esti londoni közleménye szerint összesen három repülőgépet vontak vizsgálat alá. Az egyik gép éppen Moszkvában volt, a másik kettő a londoni Heathrow repülőtéren; a sugárzó anyag jelenlétét ez utóbbi repülőkön mutatták ki.

A légitársaság bejelentése szerint európai útvonalakon közlekedő, Boeing 767-es típusú repülőgépekről van szó. A három gép október 25-e és november 29-e között London Heathrow, valamint Moszkva, Barcelona, Düsseldorf, Athén, Larnaca, Stockholm, Bécs, Frankfurt, Isztambul, Madrid és Varsó között teljesített járatokat.

A széles törzsű Boeing 767-eseket a BA általában hosszú távú járatain használja, de több ilyen gépet rövidebb, Európán belüli, nagy utasszámú járatokra állított be.

John Reid csütörtöki alsóházi nyilatkozatában megerősítette: a három brit repülőgép a szóban forgó időszakban összesen 221 járatot bonyolított le a felsorolt városokba, és a British Airways e járatok 33 ezer utasával igyekszik most felvenni a kapcsolatot. A gépeken a kérdéses időpontokban összesen háromezer főnyi személyzet teljesített szolgálatot.

Az érintett járatok időpontját és járatszámát a BA információs honlapján lehet megtekinteni, az "Information - Forensic tests on three Boeing 767 aircraft" feliratú linkre kattintva. A BA külön telefonszámot is megadott azon utasainak, akik az érintett járatokon repültek; külföldről az információs vonalat a (00 44) 191 211 3690 számon lehet elérni.

A Moszkvában veszteglő Boeing 767-es vizsgálatára brit szakértők indultak a Domogyedovo repülőtérre. Korábbi - nem megerősített - londoni sajtóértesülés szerint a Litvinyenko halálát okozó izotópot repülőgéppel, diplomáciai postazsákba rejtve csempészhették Oroszországból Nagy-Britanniába.

Alekszandr Litvinyenkónak, az orosz állambiztonság (FSZB) egykori dezertőr alezredesének múlt csütörtöki halálát az eddigi vizsgálatok szerint polónium 210-es radioaktív izotóp okozta, amely valamiképp a 2000-ben Londonba szökött hírszerző tiszt szervezetébe került.

A brit belügyminiszter csütörtöki alsóházi nyilatkozatában azt mondta: előző éjfélig 1700-an hívták fel a brit egészségügyi szolgálat megadott telefonszámát, és közülük 69 személy tünetleírását ismertették a brit Egészségvédelmi Hatósággal (HPA). Ebből a csoportból az HPA 59 jelentkezővel vette fel a kapcsolatot és közülük 18-at utalt be sugárszennyeződés felderítésére szakosodott speciális klinikákra - mondta a belügyminiszter.

Reid hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az eddig vizsgált vizeletminták egyike sem "adott okot aggodalomra", és a londoni lakosság sugárszennyeződésének kockázata egyébként is "alacsony".
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Meghalt Alekszandr Litvinyenko

Néhány héttel feltételezett megmérgezése után csütörtök este a londoni egyetemi kórházban meghalt Alekszandr Litvinyenko, az orosz titkosszolgálat volt ügynöke. A halálhírt a kórház szóvivője közölte a BBC brit közszolgálati adóban.

MTI Világ

„Litvinyenko kis hal ahhoz, hogy az életére törjenek”

A Londonban megmérgezett dezertőr, Alekszandr Litvinyenko túl kis hal ahhoz, hogy az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) az életére törjön - nyilatkozta egy tartalékos FSZB-ezredes dumaképviselő egy moszkvai lap keddi számában.

MTI Világ

London Moszkva segítségét kéri a Litvinyenko nyomozáshoz

Tanácskozást tartott péntek este Londonban a COBRA, a brit kormány válsághelyzetekre alakított döntéshozó testülete azután, hogy kiderült, polóniummal, egy radioaktív anyaggal mérgezték meg Alekszandr Litvinyenkót, az orosz titkosszolgálat Nagy-Britanniában menedékjogot kapott volt alezredesét - közölte a brit belügyminisztérium szóvivője.

hvg.hu Világ

Megmérgezték Litvinyenkót

Egy londoni étteremben megmérgeztek az ismert orosz ellenzéki, és jogvédő Alekszandr Litvinyenkót. Moszkvai beszámolók szerint egy egykori titkosszolgálati tisztet úgy csalták lépre, hogy közölték vele: újabb információkat tudhat meg a másfél hónappal ezelőtt Moszkvában meggyilkolt orosz oknyomozó újságíró, Anna Politkovszkaja halálának körülményeiről.

MTI Világ

A titokzatos harmadik cáfol: semmi köze Litvinyenko halálához

Cáfolta, hogy bármi köze lenne Alekszandr Litvinyenko halálához, az a "titokzatos harmadik férfi", akivel a rejtélyes mérgezésben csütörtökön meghalt volt orosz kém egy londoni szállodában találkozott november elején - írta szombaton a The Times brit napilap.