szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Himalájában 44 olyan gleccsertó van, amely a klímaváltozás miatt megáradhat, és elöntheti a völgyeket, emberek tíz és százezreinek életét veszélyeztetve ezzel.

A Der Spiegel című német hetilap internetes kiadása számol be arról, hogy a globális felmelegedés nem csak a szárazsággal, vagy az európai gleccserek olvadásával, és az Arktisz jegének eltűnésével fenyeget, hanem azzal is, hogy 2-3 évente a Himalája völgyeit is hatalmas víztömegek öntik el.

Korábban 2-300 évente voltak hasonló katasztrófák, azonban egy nepáli kutatóközpont munkatársai szerint a klímaváltozás a Himalájára is megérkezett, és átalakítja a megszokott viszonyokat.

1977 és 2000 között a hőmérséklet évente 0,09 Celsius fokkal emelkedett, ami első látásra kevésnek tűnhet, de sokszorosa a globális felmelegedésnek, amelyet ebben az időszakban a Földön tapasztaltak!

Emiatt a gleccserek még gyorsabban olvadnak majd, pedig a nepáli Kongma Tikpe példája önmagában is riasztó: 1976 és 78 között 60 centiméterrel, 1978 és 89 között évente két és fél méterrel, azóta pedig évi tíz méteres sebességgel húzódik vissza, vagyis olvad.

A mélyedésekben és kisebb medencékben, ami a gleccserek visszahúzódása után marad, tavak keletkeznek, de bármikor bekövetkezhet egy gátszakadás. A veszélyeztetett országok listája meglehetősen hosszú; Nepál és Tibet okán Kína, Afganisztán, Banglades, Bhután, Burma, India és Pakisztán. Egyelőre csak a legveszélyesebb gleccsertónál, a nepáli Tsho Rolpa mentén létesítettek egy jelzőrendszert, amely áradás előtt képes riasztani a lakosságot.

Mindez pénzkérdés, mondják a nepáli szakértők, aki arra is hivatkoznak, hogy évekkel ezelőtt egy indiai-kínai jelzőrendszer sok ember életét mentette meg, amikor 2005 februárjában a Sutlej folyó elöntötte a völgyet – írta a német hetilap internetes kiadása.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Tech

Gyorsuló gleccserolvadás

A vártnál gyorsabban olvadnak Svájcban a gleccserek: a zürichi egyetem szakértőinek számításai szerint zsugorodásuk már napjainkban elérte a 2025-re prognosztizált arányokat.

MTI Világ

Veszélyben a Himalája

Sir Edmund Hillary, a világ legmagasabb hegycsúcsa, a Mount Everest (Csomolungma) első meghódítója állást foglalt amellett, hogy a hegységet vegyék fel a veszélyeztetett világörökség pirosbetűs listájára.

MTI Tech

Már száz éve is olvadtak a gleccserek

A grönlandi gleccserek már száz éve elkezdtek visszahúzódni, a jelenség tehát nem annyira új keletű, mint eddig gondolták – derült ki egy dán kutatásból.

Panoráma Tech

A gleccserbolha mentheti meg a transzplantáltakat

Kanadai kutatók a tartósan fagypont alatt élő hóbolha vagy gleccserbolha (Desoria glacialis) anyagcseréjét tanulmányozva egy eddig ismeretlen, magasabb hőmérsékleten elbomló fagyálló fehérjét fedeztek fel. Mivel az anyag testhőmérsékleten maradéktalanul elbomlik, transzplantálásra váró szerveket vagy élelmiszereket lehetne vele preparálni és fagyásveszély nélkül alacsonyabb hőmérsékleten tárolni, hogy hosszabb ideig elálljanak.

Világ

Elolvadhatnak az alpesi gleccserek

Vészesen olvadnak a svájci gleccserek: méretük 15 év alatt csaknem ötödével csökkent. Az olvadás környezeti károkkal fenyeget, és veszélybe sodorhatja a turizmust is.

hvg.hu Tech

Mozgó gleccserek és kitörő vulkánok a Google Earth-ön

Az Európai Űrkutatási Ügynökség (ESA) a Google Earth térképprogramban létrehozott egy speciális réteget, amely lehetővé teszi, hogy az ESA műholdak által természeti jelenségekről vagy az ember által létrehozott építményekről készített több, mint 130 képet megnézhessük.