Tetszett a cikk?

Olaszország kampányt indít az ENSZ-nél a halálbüntetés globális betiltásáért - jelentette be Romano Prodi olasz miniszterelnök.

A közép-bal koalíció vezetője szerint semmilyen bűntény sem igazolja azt, hogy elveszik egy ember életét. Olaszországban baloldali és jobboldali politikusok egyaránt ellenérzésüket fejezték ki a volt iraki diktátor Szaddam Husszein kivégzésével szemben.


Az olasz politikai fellépésnek külön súlyt ad, hogy Olaszország ezen a héten foglalta el a Biztonsági Tanács 10 nem állandó helyének egyikét. Az ENSZ-hez akkreditált olasz nagykövet már felkérte a Közgyűlést, hogy vizsgálja meg újra a halálbüntetés általános tiltására vonatkozó dokumentumot.

Olaszország először 1994-ben juttatott el be javaslatot az ENSZ-hez a halálbüntetés tiltásával kapcsolatban, majd ezt 1995-ben megismételte. Tavaly júliusban az olasz parlament elfogadott egy összpárti kezdeményezést, amely felszólította a kormányt, hogy nyújtson be egy újabb indítványt, ez azonban - több EU-s tagország kérésére - végül nem történt meg.

A volt miniszterelnök, Silivio Berlusconi is azon olasz politikusok közé tartozik, akik felháborodásukat fejezték ki Szaddam Husszein felakasztásával kapcsolatban, s politikai és történelmi hibának nevezte azt. Az olasz sajtó egyöntetűen elítélte a halálbüntetés végrehajtását, nemkülönben a kivégzésről mobiltelefonnal készített filmfelvétel kiszivárogtatását.

A félhivatalos vatikáni napilap, a L’Osservatore Romano szerint Szaddam Husszein végső pillanatait közönséges előadássá változtatták, és ez alapjaiban sértette emberi jogait.

Az iraki kormány az Olaszországból érkező bírálatokra történelmi példával reagált: véleményük szerint nincs joga bírálni a volt iraki diktátor kivégzését annak az Olaszországnak, ahol a fasiszta diktátort, Benito Mussolinit megölték a partizánok, majd holttestét egy milánói téren a lábánál fogva felakasztva állították közszemlére.

Mussolini unokája, Alessandra Mussolini jobboldali képviselő egyébként csatlakozott az olaszországi bírálókhoz, mint nyilatkozott: szégyenteljesnek és undorítónak tartja Szaddam Husszein kivégzését.

euractiv.hu

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Interneten a Szaddám-akasztás - videó

A Szaddám Huszein kivégzéséről készült teljes, 2 perc 38 másodperc időtartamú, de gyenge minőségű, valószínűleg mobiltelefonnal készített videofelvételt vasárnap hajnalban feltették az internetre.

MTI Világ

Szaddámot szülőfalujában temették el

Szülőfalujában, az észak-iraki Tikrít közelében lévő Audzsában temették el Szaddám Huszein volt iraki elnököt - közölte annak a törzsnek a vezetője, amelyhez az exdiktátor családja tartozik.

Fókuszban

Szaddám mondta

1991 februárjában, az Öböl-háború megindulása után:"Mindenhová és mindig üldözni fogjuk az amerikaiakat, bármily magas...

MTI Világ

Őrizetbe vették a Szaddám-videó készítőjét

Őrizetbe vették szerdán azt a személyt, aki mobiltelefonján videóra vette Szaddám Huszein egykori iraki diktátor kivégzését - közölte az iraki kormányfő egy magát megnevezni nem kívánó tanácsadója. Tájékoztatása szerint a kivégzést felügyelő egyik tisztviselőről van szó, akit nem nevezett meg.

MTI Világ

Bosszúra szólít Szaddám volt pártja

A szaddámi rendszerben uralkodó, de az amerikai invázió után betiltott iraki Baasz Párt bosszúra szólította fel az irakiakat a volt diktátor szombati kivégzése után, de óva intette őket attól, hogy polgárháborúba süllyedjen az ország.

MTI Világ

Bitó Szaddám embereinek. Nem tudni, mikor

Az iraki kormányfő környezetéből egymásnak ellentmondó információk kerültek ki arról, hogy mikor végzik ki Szaddám Huszein néhai iraki diktátor két, ugyancsak halálra ítélt közeli munkatársát.