szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Unió üdvözölte hétfőn a francia államfő azon kijelentését, hogy el tudja fogadni az unió és a Törökország közötti csatlakozási tárgyalások folytatását.

Nicolas Sarkozyt korábban több európai vezető, köztük José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke is óva intette a csatlakozási tárgyalások megkérdőjelezésétől. Amadeu Altafaj Tardio, az Európai Bizottság egyik szóvivője hangsúlyozta, hogy az uniónak teljesíteni kell kötelezettségeit és folytatni kell a 2005 októberében megkezdett tárgyalásokat.

A francia nagykövetek éves konferenciáján hétfőn tartott beszédében Sarkozy késznek mutatkozott arra, hogy lemondjon a csatlakozási tárgyalások akadályozásáról. Eddig határozottan és nyilvánosan is azt vallotta, hogy Törökországnak nincs helye az Európai Unióban, szerinte a tagság helyett a privilegizált partnerség lenne a megfelelő megoldás.

Pierre Moscovici, az ellenzéki francia Szocialista Párt nemzetközi kérdésekben illetékes titkára kijelentette, hogy a beszéd alapján erős fejlődést lát Sarkozy külpolitikai nézeteiben. Utalt arra, hogy az államfő a nagykövetek előtt az Irakban állomásozó külföldi csapatok távozásának világos meghatározását követelte, valamint megvédte az erős Európa szükségességének gondolatát. Sarkozy sokkal nagyobb hangsúlyt helyezett az európai kérdésekre, az emberi jogokra és a multilateralizmusra - mondta Moscovici, aki üdvözölte a Törökországgal, valamint a NATO-hoz való francia, illetve uniós közeledéssel kapcsolatos elnöki kijelentéseket.

Washingtonban nem tulajdonítottak különösebb jelentőséget az iraki csapatkivonás menetrendjének sürgetésére. Gordon Johndroe, a Fehér Ház szóvivője kijelentette, hogy George Bush elnök megvárja David Petraeus tábornok, az Irakban állomásozó csapatok főparancsnoka és Ryan Crocker iraki nagykövet helyzetjelentését, mielőtt bármiféle döntést hoz a csapatok létszámáról.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Felfüggesztik a török EU-csatlakozási tárgyalásokat?

Azt javasolják az Európai Unió tagországainak külügyminiszterei, hogy a pénteki csúcsértekezleten az állam- és kormányfők az Európai Bizottság ajánlásának megfelelően döntsenek a csatlakozási tárgyalások részleges felfüggesztéséről Törökországgal - közölték diplomaták a brüsszeli külügyminiszteri találkozón.

Világ

A török tényező

A Kirkukért folytatott versenyfutásban jelentős külső játékos Törökország, amely a várost a turkomán lakosság magas...

MTI Világ

Nem fagyasztják be a török csatlakozási tárgyalásokat

Nem fagyasztják be Törökország európai uniós csatlakozási tárgyalásait, de lassabban fognak haladni, miután Törökország megtagadta, hogy megnyissa kikötőit a ciprusi hajók előtt - közölte Olli Rehn, az Európai Unió bővítési biztosa.

MTI Világ

Törökország újabb fejezetet nyithat a csatlakozási tárgyalásokon

Hosszú szünet után Törökország újabb fejezetet nyithat meg az EU-val folytatott csatlakozási tárgyalásain: az Európai Unió tagállamainak nagykövetei szerdán Brüsszelben beleegyeztek, hogy a két fél megkezdheti a vállalat- és iparpolitikával kapcsolatos kérdések megvitatását.

MTI Világ

Volt iszlamistát választana meg a török parlament

A világi berendezkedés híveinek minden tiltakozása ellenére a török parlament kedden minden bizonnyal megválasztja államfőnek Abdullah Gült, a kormányzó konzervatív, vallásos Igazság és Fejlődés Pártjának (AKP) jelöltjét, amit számos elemző máris "történelmi jelentőségű eseményként" emleget.

MTI Világ

Uniós szankciók Törökországgal szemben

Az Európai Unió a török csatlakozási tárgyalások részleges felfüggesztését fogja javasolni amiatt, hogy Törökország mindeddig nem nyitotta meg kikötőit az EU-tag Ciprus előtt – közölte egy meg nem nevezett uniós forrás.