szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Limában megkezdődött Alberto Fujimori volt perui elnök pere, akit egyebek mellett az emberi jogos súlyos megsértésével vádolnak. A per akár két évig is eltarthat, és akár 30 éves szabadságvesztéssel is végződhet.

A bírósági tárgyalás a rendőrség különleges műveleteinek a parancsnoksági épületében zajlik, ott, ahol a jelenleg 69 éves japán származású férfit fogva tartják azóta, hogy Chile szeptemberben kiadta Perunak.

Fujimori 1990 és 2000 között volt a dél-amerikai ország államfője. Hét éve váratlanul lemondott, és Japánban szökött, majd 2005-ben Chilébe költözött.

A vádirat szerint Fujimori volt az értelmi szerzője annak a mészárlásnak, amelynek során egy halálbrigád 25 embert gyilkolt meg 1991-ben és 1992-ben.

A helyi sajtó egyébként történelminek nevezi a bűnvádi eljárást. Fujimori, aki valaha Peru erős emberének számított, kíméletlen harcot folytatott a Fényes Ösvény nevű maoista gerillaszervezet ellen. Az erőszakos cselekményekben 70 ezren haltak meg, illetve tűntek el.

Szakemberek szerint a per 9 hónaptól akár két évig is eltarthat, és ha bűnösnek találják a volt elnököt, akár 30 éves szabadságvesztést is kiszabhatnak rá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Chile kiadta Perunak Fujimori volt elnököt

A chilei legfelsőbb bíróság pénteki döntése alapján szombaton a dél-amerikai ország hatóságai szombaton kiadták Alberto Fujimori volt perui elnököt Perunak.

Hét nap

FUJIMORI ŐRIZETBEN

Őrizetbe vették hétfőn Chilében Alberto Fujimori egykori perui államfőt, aki ellen nemzetközi elfogatóparancs van...

Hét nap

Fujimori elítélhető

Két hónapon belül meghozzák az első ítéletet Peruban Alberto Fujimori exelnök ellen, akit közel két évig tartó házi...

Világ

Fujimori és a perui sterilizációs népirtás

Fujimori perui exelnököt újabban népirtással is vádolják: kormányzata állítólag több százezer indiánt akarata ellenére sterilizáltatott a 90-es években. A "családtervezési" programot támogató külföldi szervezetek úgy tudták, a beavatkozás az érintettek hozzájárulásával történt. Kérdés, hogy Japán továbbra is hajlandó-e menedéket adni a történtekért felelős politikusnak, aki most a szigetország kormányának védelmét élvezi.