szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

India nem akar új éghajlatvédelmi megállapodást a 2012-ben lejáró kiotói egyezmény helyett - közölte szerdán az indonéziai Bali szigetén, az ENSZ szervezésében zajló klímavédelmi konferencián Kapil Szibal, az indiai kormánynak a tudomány és technológia ügyeivel foglalkozó minisztere.

Síkra szállt viszont azért, hogy ehelyett határozzák meg kötelezően az egész világon az üvegházhatást okozó gázok egy főre jutó kibocsátásának határértékét. Emlékeztetett arra, hogy míg India egy főre jutó károsgáz-kibocsátása évi 1 tonna, addig mindegy egyes amerikaira 20 tonna esik. "Sürgetően szükséges ezt a mértéktelen fogyasztást megállítani, és egyenlő fejenkénti határértéket megállapítani" - mondta az indiai szakminiszter.

India megszólalását feszült várakozás előzte meg a konferencián, tekintve hogy a szubkontinens a fejlődő országok 77 tagú csoportjának egyik vezető állama, és eddig nem foglalt világosan állást a klímavédelem kérdésében. A bali konferencián részt vevő országok többsége szeretné lefektetni egy új klímavédelmi megállapodás alapjait, amely felváltaná a 2012-ben lejáró kiotói egyezményt.

Szibal ezzel szemben úgy vélte, hogy csak az ipari országoknak kellene a kiotói jegyzőkönyv keretei között új, becsvágyó célokat megfogalmazniuk az üvegházhatást okozó gázok csökkentése végett. Azt mondta, hogy a fejlődő országoknak átfogó pénzügyi segítségre van szükségük az éghajlatváltozáshoz történő alkalmazkodáshoz, nemkülönben ahhoz, hogy technológiájukat a lehetőség szerint leginkább környezetkímélő gazdasági fejlődéshez igazítsák. 

A bali konferencián jelen lévő diplomaták szerint India attól tart, hogy egy új klímavédelmi egyezmény nyomást gyakorolna rá, hogy fogadjon el károsgáz-kibocsátási határértéket. A kiotói jegyzőkönyv csak az ipari országokat kötelezte erre.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

eurohirek.hu Világ

Nem teljesül a kiotói protokoll Európában

A brit székhelyű Institute for Public Policy Research intézet szerint az Európai Unió valószínűleg nem tudja teljesíteni a kiotói protokollban vállaltakat. A brit intézet tíz európai ország kiotói célkitűzéseit mérte fel, s előrejelzése szerint Franciaország, Németország és Görögország biztosan nem teljesíti a vállaltakat.

MTI Világ

Érvénybe lépett a kiotói jegyzőkönyv

Érvénybe lépett szerdán az 1997-ben aláírt kiotói jegyzőkönyv, amelyben a fejlett ipari országok kötelezik magukat az üvegházhatást és az abból adódó globális felmelegedést okozó gázok kibocsátásának csökkentésére.

MTI Gazdaság

Titkos paktum a kiotói egyezmény helyett

Az ausztrál környezetvédelmi miniszter szerdán elismerte, hogy Ausztrália és az Egyesült Államok több országgal egyetemben az üvegházhatást növelő gázok kibocsátásáról kiadott kiotói jegyzőkönyvet helyettesítő megállapodást készül bejelenteni.

MTI Világ

Klímaváltozás: szövetséget ajánl az EU

A negatív hatású éghajlatváltozás elleni harc fokozása érdekében szövetséget ajánl az Európai Unió a szegény, fejlődő országoknak - ennek keretében egyebek között jelentős uniós támogatással igyekeznek javítani az érintett országok felkészültségét természeti katasztrófákra.

MTI Világ

Az olajkitermelők gázégetése klímagyilkos gyakorlat

Gigantikus energiapazarlás, hogy olajkitermelők évente 40 milliárd dollár értékű földgázt égetnek el fáklyaként. Világméretekben ez mennyiségileg megfelel évi 170 milliárd köbméter elpazarolt földgáznak, ráadásul nagy mértékben terheli a levegőt a klímagyilkos CO2-vel és metánnal.

MTI Világ

Az USA továbbra is elutasítja a kiotói jegyzőkönyvet

Konkrét eredmények nélkül fejeződött be szombaton Buenos Airesben a két hete tartó nemzetközi klímakonferencia. A résztvevők csupán abban állapodtak meg, hogy jövő májusban ismét találkoznak, s megvitatják, milyen intézkedésekre van szükség azután, hogy 2012-ben lejár a kiotói jegyzőkönyv.

Trend

Kiotói mulasztások

Az EU régi tagállamai a jelek szerint képtelenek lesznek betartani a klímaváltozás lassítása érdekében született...

MTI/hvg.hu Tech

A klímaváltozás népvándorláshoz, az pedig háborúhoz vezet

A globális felmelegedés egyike a legjelentősebb fenyegetéseknek, amelyekkel az emberiségnek szembe kell néznie – figyelmeztettek kutatók, ismertetve egy tanulmányt, amely szerint klímaváltozások a múltban éhínségekhez, háborúkhoz és népességcsökkenéshez vezettek.

MTI Világ

WSJ: a kiotói egyezmény nem hatékony

A kiotói klímaegyezmény korlátozásai nem hatékonyak, az Egyesült Államokban az utóbbi években kevésbé növekedett a széndioxid-kibocsátás, mint Európában - írja a konzervatív The Wall Street Journal.

Tech

A klímaváltozásnak is vannak előnyei

A klímaváltozásnak jó oldalai is lesznek – állítják osztrák kutatók az idén nyáron véget ért „StartClim” elnevezésű nagyszabású projekt eredményeit értékelve.

Világ

A brit királynő ringbe szállt Kiotóért

A királynőt aggasztja a globális felmelegedés veszélye; ennek a klímaváltozásra gyakorolt hatását skóciai és norfolki birtokain maga is tapasztalja, és „riasztónak érzi”.

hvg.hu Tech

Kéthetes csúcs Balin a klímaváltozásról

A szigetországban rendezett kormányközi konferencián a küldöttek az üvegházhatást okozó gázok hatékony korlátozásáról és a környezetbarát technológiákról tárgyalnak, valamint arról, hogy a legaktívabban szennyező, ám fejlődő országokat milyen módon lehet rábírni a kvóták betartására.

Világ

Kiotói egyezmény: mire elég az orosz igen?

Két héten belül Vlagyimir Putyin elnöki szignójával végleg lezárulhat a kiotói egyezmény orosz ratifikálása körüli huzavona. Az orosz igennel érvényessé válhat a megegyezés, de vajon eléri-e valódi célját az együttműködés, ha a világ legnagyobb széndioxid-kibocsátójának számító USA nem hajlandó alávetni magát a szabályoknak?

Vélemény

A Kiotói Jegyzőkönyv és a magyarországi erdőírtás

Az érvényben lévő Kiotói Jegyzőkönyv csak az üvegházhatású gázok kibocsátóit érinti, de figyelmen kívül hagyja az veszélyes gázok elnyelőit. Nem teszi érdekeltté az aláírókat erdeik megtartásában. A magyarországi erdők védelme sürgős intézkedéseket kíván

Vélemények

Klímaváltozás

Állítólag szeptember közepén tárgyalja az Európai Bizottság azt az elképzelést, amely korlátokat állítana az európai energiaszektorba tulajdonosi minőségben behatolni szándékozó, EU-n kívüli cégek elé. A kiszivárgott hírek szerint a napirendre kerülő - és Oroszországban máris heves reakciókat kiváltó - javaslatok között szerepel, hogy a bizottság esetleg felhatalmazást kapna a külső befektetők tranzakcióinak jóváhagyására, illetve viszonossági klauzula érvényesítésére az energiaágazatukat külföldiek elől elzáró harmadik országokkal szemben. Nem közömbös, hogy a brüsszeli kezdeményezés mézesmadzagként is szolgálna olyan tagállamok orra előtt, amelyek külső felvásárlásoktól tartva ódzkodnak saját energiaszektoruk teljes liberalizálásától.