szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Központi Bank (EKB) elnöke gyakorlatilag kizárja a kamatcsökkentés lehetőségét belátható időn belül. Jean-Claude Trichet hétfőn Londonban megjelent nyilatkozata szerint a bank figyelmét "nem fogja elterelni" az inflációról más nagy jegybankok már elkezdődött enyhítési ciklusa.

Az EKB az utolsó emelése, június óta 4,00 százalékon tartja irányadó kamatát, a kéthetes repoárveréseken alkalmazott kamatminimumot. Azóta az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve három kamatcsökkentést hajtott végre, 4,25 százalékra süllyesztve szövetségi napikamatcélját, és a Bank of England is negyed százalékponttal 5,50 százalékra csökkentette e hónap elején alapkamatát.

Jean-Claude Trichet, az EKB elnöke azonban a hétfői Financial Timesnak azt mondta, hogy "a többi kolléga más helyzetben van". Az éves összevetésű euróövezeti infláció ugyanis jelenleg 3,1 százalékos, hatévi csúcson.
Trichet a londoni üzleti napilapnak felfedte: az EKB legutóbbi, december 6-ai kamatdöntő ülésén a kormányzótanács több tagja kamatemelést javasolt.

A bankelnök szerint "döntő jelentőségű" lesz a továbbiakban, hogy az inflációs kiugrás tartós marad-e a másodlagos hatások, például az emelkedő bérkövetelések révén. Trichet hozzátette: nagyon eltökélt abban, hogy a jegybank nem fogja megengedni e másodlagos inflációs hatások érvényesülését.

A londoni elemzői közösség ugyanakkor egyértelműen számít a többi nagy jegybank agresszív kamatcsökkentésére. Az egyik vezető londoni gazdaságelemző ház, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) éppen hétfőn megjelent előrejelzése szerint a globális bankközi likviditáspiac bedugulása egyelőre csak a brit lakóingatlan- és pénzpiacot érintette ugyan, de jövőre a ház a reálgazdaság hirtelen megtorpanására is számít: becslése szerint a brit GDP bővülési üteme az idei évre várt 3,1 százalékról 2008-ban 1,8 százalékra csökken.

Az infláció jelenleg valamivel a Bank of England 2,0 százalékos tizenkét havi célja felett jár, főleg az élelmiszerek és az energia erős drágulása miatt, és a belépő bázishatások miatt ezek a komponensek még 2008 első negyedében is jelentős hatással lesznek az inflációra. A második negyedtől azonban ez a felfelé ható nyomás már enyhülni kezd, miközben a lanyhuló lakossági fogyasztás is egyre erősebben éreztetni fogja hatását, áll az elemzésben.

Mindezek alapján a CEBR azzal számol, hogy brit jegybank jövőre négy kamatcsökkentést hajt végre, és e ciklus végére az alapkamat a jelenlegi 5,5 százalékról 4,5 százalékra csökken.
A JP Morgan nemzetközi befektetési bank londoni részlege által minap kiadott 2008-as világgazdasági előrejelzés az euróövezeti jegybanki kamatcsökkentést sem zárja ki arra az esetre, ha az amerikai gazdaság jövőre recesszióba kerülne.

Ez utóbbi fejlemény valószínűségét a ház 35 százalékosra tette, és azt jósolta: amerikai recesszió esetén az euróövezeti gazdaság növekedése 2008-ban 1,3 százalékra zuhanna az idei évre várt 2,6 százalékról, és az euróövezeti jegybank 1,00 százalékpontos kamatcsökkentést hajtana végre az európai recesszió elkerülése végett.

Trichet a Financial Timesnak nyilatkozva viszont azt mondta: ő nem számít arra, hogy a globális likviditási válságnak "nagy" makrogazdasági hatása lesz jövőre az euróövezetben. A bankelnök szerint az EKB-nak "nem ez az alapeseti forgatókönyve". Hozzátette mindazonáltal, hogy ezt az előrejelzését "lefelé ható kockázatok" terhelik.

Trichet - akit a Financial Times "Az év emberévé" választott - az idei likviditáspiaci fejlemények "rendkívüli" vonásának nevezte, hogy ezek - a korábbi válságokkal ellentétben - ezúttal a fejlett ipari térséget sújtják, és "érintetlenül hagyják" a felzárkózó gazdaságokat.

Ez utóbbi megállapítással ugyanakkor független londoni házak nem teljesen értenek egyet. A Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő a szuverén adósi körről félévente kiadott átfogó prognózisainak minap Londonban kiadott decemberi összeállításában azt írta: illúzió az a várakozás, hogy a felzárkózó gazdaságok el tudják szigetelni magukat az amerikai gazdaság bajaitól, mert kereskedelmük - minden ellenkező vélekedéssel szemben - közvetve vagy közvetlenül továbbra is erősen függ az amerikai kereslettől.

A Fitch-elemzés ennek illusztrálására felidézi, hogy például Ázsia exportjának csaknem 80 százaléka térségen kívüli végfelhasználói keresletet elégít ki; 60 százaléknyi ázsiai export valós végcélja az amerikai, a japán és az uniós piac.

A Fitch szerint ez jelzi, hogy az amerikai fogyasztó mint végső vásárló milyen fontos szerepet játszott az utóbbi öt évben.

Az amerikai import az elmúlt hónapokban meredeken zuhant, és várhatóan tovább csökken, a fogyasztás lassulása és a dollár folytatódó gyengesége nyomán.

A folyamatot jelzi, hogy a Fitch új előrejelzése szerint az amerikai folyómérleghiány 2008-ban 730 milliárd dollár lesz, csaknem 200 milliárd dollárral kevesebb a hitelminősítő előző, júniusi globális előrejelzésben foglalt prognózisnál.

Trichet az idei piaci felfordulásról azt mondta: a piacgazdaság óhatatlanul kockázatokkal jár. "Egyetlen olyan gazdaságot ismerek, amelyben nem voltak kockázatok; az a Szovjetunió volt, de az, mint mindenki emlékezhet rá, össze is omlott", fogalmazott az európai jegybank elnöke.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Az EKB csökkenti növekedési előrejelzését az euróövezet számára

Az euróövezet gazdasági növekedése jövőre körülbelül 2 százalékos lesz, átlagban az inflációmentesen fenntartható lehetőség közelében alakul, mondta az Európai Központi Bank igazgatótanácsának osztrák tagja, Gertrude Tumpel-Gugerell hétfőn a TVN CNBC lengyel gazdasági tévének nyilatkozva.

MTI Gazdaság

Trichet: még nem vagyunk a hitelválság végén

A pénzügyi piacok jelenlegi válsága az Európai Központi Bank (EKB) elnöke szerint kiigazítás, amely érezhető kilengéseket okoz. Még nem vagyunk a végén - jelentette ki Jean-Claude Trichet az Európai Parlament gazdasági és pénzügyi bizottsága előtt.

MTI Gazdaság

Trichet: az EKB szeptember elején mérlegeli a pénzügyi helyzetet

Az Európai Központi Bank (EKB) augusztus 2-án mérlegelte utoljára a monetáris politikai álláspontját, erre legközelebb szeptember 6-án kerül sor - mondta Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke az Európai Közgazdasági Társaság (EEA) és az Európai Ökonometriai Társaság (ESEM) éves konferenciáján hétfőn Budapesten.