szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Akár Hillary Clinton, akár Barack Obama szenátor lesz az amerikai Demokrata Párt elnökjelöltje a novemberi elnökválasztáson, a CNN hírtelevízió szerint ha csekély mértékben is, de mindkettő megverné a republikánus jelöltet.

Hillary Clinton New York-i szenátorra a választók fele szavazna John McCain arizonai szenátor ellenében, aki a voksok 48 százalékát kapná meg. Barack Obamát a népesség 49 százaléka támogatná, ha a republikánus McCain lenne az ellenfele, utóbbi 48 százalékot érne el - derült ki a hírtelevízió felmérésének hét végén közzétett adataiból.

A Voice of America (VOA) rádió szerint a verseny nyitottsága miatt a vártnál jóval hosszabb időbe fog telni, mire kiderül, ki nyeri el a két nagy párt jelöltségét.

A CNN több mint ezer felnőtt körében végzett kutatása azt mutatja, hogy Clinton 56-42 arányban verné meg Mike Huckabee baptista lelkészt, az iowai győztest. Obama vele szemben még nagyobb, 58-39 arányú győzelmet szerezne.

A republikánusok iránti elfogultsággal nem vádolható CNN szerint három republikánus politikus vezeti azt a listát, amelyen azok szerepelnek, akikre a választók novemberben biztosan nem kívánnak szavazni. A mormon vallású Mitt Romney volt massachusettsi kormányzóból nem kér a szavazók 62 százaléka, Rudy Giuliani volt New York-i polgármester ellen voksolna 55 százalék, és Huckabee a megkérdezettek 52 százalékának ellenszenves. Hillary Clinton - aki pedig a tavalyi felmérések szerint az egyik legmegosztóbb politikus - "csak" 43 százalék ellenszavazatot gyűjtene össze. McCainre szintén 43 százalék nem szavazna. A legkisebb, 38 százalékos ellenérzés Obamával szemben érzékelhető. A felmérés szerint Clintonra szavazna biztosan a választók 37 százaléka. Őt követi Obama 30 százalékkal, majd McCain 22, Giuliani 19, Huckabee 15 és Romney 13 százalékkal.

A VOA szerint Obama váratlan iowai győzelme, majd a már szinte leírt Clinton még meglepőbb New Hampshire-i visszatérése alapján hosszú választási küzdelem következik. Ross Baker, a New Jersey-i Rutgers Egyetem politikatudományi professzora szerint Clinton számára egy New Hampshire-i vereség végzetes lett volna, így azonban kiegyenlítődtek az esélyek. Baker szerint az előzetes közvélemény-kutatások nem tévedtek Obama nagy támogatottságát illetően, de nem lehetett megjósolni a női szavazók pálfordulását az utolsó pillanatban.

A szakértő szerint a republikánus táborban ha lehet, még nyitottabb a jelöltségért folyó küzdelem: sokkal több szereplő verseng egymással, aminek következtében a republikánus szavazótábor a demokratánál sokkal széttöredezettebb. Míg a Demokrata Párt jelöltsége valószínűleg Clinton és Obama között fog eldőlni, addig a republikánus jelöltséget öt aspiráns - McCain, Huckabee és Romney, továbbá Giuliani és Fred Thompson tennessee-i szenátor - közül bárki megszerezheti. Az országos népszerűségi listákat hónapok óta vezető, de az előválasztásokon mindeddig gyengén szereplő Giuliani Floridában kíván elrugaszkodni, hogy aztán a február 5-i "szuper kedden", amikor több mint 20 államban lesznek elnökjelölt-választások, szándéka szerint bebiztosítsa jelöltségét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Hillary: "Intelligensen kell véget vetni a háborúnak"

Hillary Clinton, a jövő évi amerikai elnökválasztáson a jelöltségre pályázó demokrata párti politikus az Irakban állomásozó amerikai csapatok fokozatos kivonását szorgalmazta egy, az interneten közzétett videofelvételen.

MTI Világ

Hillary Clintont a nők segítették győzelemre

A női szavazók maga mellé állításának köszönheti Hillary Clinton, hogy meglepetésre győzelmet aratott az amerikai elnökjelöltek kiválasztását célzó előválasztások első felvonásán New Hampshire államban – szólnak a gyorselemzések.

MTI Világ

Dick Cheney és Barack Obama rokonok

A republikánus Dick Cheney amerikai alelnök és az elnökjelöltségre pályázó Barck Obama fekete bőrű demokrata párti szenátor unokatestvérek.

MTI Világ

Csökkent Hillary Clinton előnye

Hillary Clinton előnyének csökkenését és riválisa, Barack Obama előretörését mutatták az amerikai demokrata párti elnökjelöltségért vívott harcban a szombaton közzétett közvélemény-kutatások, három nappal a New Hampshire állambeli előválasztások előtt.

MTI Világ

Hillary Clinton: 36 milliója van eddig a kampányra

Hillary Clinton 26 millió, John Edwards pedig több mint 14 millió dollárt gyűjtött adományozóktól az idei első negyedévben, amely egyben a 2008-as amerikai elnökválasztás kampányának első negyedéve volt.