Kaszjanov jelenleg az általa alapított Oroszország Népi-Demokratikus Szövetség elnevezésű mozgalom vezetője. A parlamenti pártok elnökjelöltjeinek csak egy magukról és vagyonukról szóló dossziét kell benyújtani a Központi Választási Bizottsághoz (CIK). Azoknak azonban, akiket nem parlamenti pártok jelöltek, egy legalább 500 fős kezdeményező csoportot kellett szervezni, s amennyiben ennek megtörténtét nyugtázta a CIK, kétmillió támogató aláírást kell összegyűjteni, hogy indulhassanak a március 2-re kiírt elnökválasztáson.
A pártok jelöltjei: Dmitrij Medvegyev első miniszterelnök-helyettes, akit a decemberi duma-választásokon (a parlamenti alsóház tagjainak megválasztásán) elsöprő győzelmet arató Egységes Oroszország és három további párt jelölt Vlagyimir Putyin elnök támogatásával, továbbá Gennagyij Zjuganov, az Oroszországi Föderáció Kommunista Pártjának vezetője és Vlagyimir Zsirinovszkij, a Liberális-demokrata Párt vezetője.
Ezen kívül számos jelölt és önjelölt szándékozott indulni, de legtöbbjüknek már a kezdeményező csoportot sem sikerült összegyűjteni, vagy annak gyűlését nem tudták megtartani. Ennél a lépcsőnél esett ki Garri Kaszparov volt sakkvilágbajnok, a Másik Oroszország ellenzéki koalíció egyik vezetője, akinek nem adtak bérbe Moszkvában megfelelő termet, s majdnem így járt Kaszjanov is, aki végül irodájában tartotta meg a gyűlést.
Vlagyimir Bukovszkij egykori szovjet ellenzéki kezdeményező csoportja összegyűlt, de a CIK nem fogadta el jelölését, mivel nem élt Oroszországban az elmúlt 10 évben. A döntést megfellebbezték, többek között azzal érvelve, hogy Vlagyimir Putyin is Németországból tért haza nem sokkal első jelölése előtt, de a bíróság helybenhagyta a CIK határozatát. Bukovszkij eleve jelezte: nem hiszi, hogy teljesíteni tudná a feltételeket.
Az aláírásgyűjtést Andrej Bogdanov, az Oroszországi Demokrata Párt (DPR) vezetője és Mihail Kaszjanov kezdhette meg. Bogdanov már néhány napja bejelentette, hogy összegyűlt a kétmillió aláírást. A DPR a decemberi duma-választásokon a CIK adatai szerint 89780 szavazatot szerzett. A pártot - amely nem helyezkedik szembe a jelenlegi hatalommal - politológusok szerint a Kreml arra használja fel, hogy ezzel is elvonjon szavazatokat az ellenzéktől, vagyis Kaszjanovtól.
Kaszjanov környezetéből közölték azt is: mielőtt az aláírásokat a január 16-i határidőre benyújtják a CIK-hez, alaposan ellenőrzik azokat. Nem elég ugyanis önmagéban a kétmillió aláírás: a CIK ellenőrzi azokat, és ha bizonyos százaléknál többet talál köztük fiktívnek, vagy valamilyen más okból nem megfelelőnek, a jelöltet kizárja az indulók közül.