A bolgár parlament nem ismeri el az örmények elleni népirtást

A bolgár parlament csütörtökön nem szavazta meg az ellenzék által benyújtott négy nyilatkozattervezetet az örmények ellen elkövetett népirtás elismeréséről.

  • MTI MTI
A bolgár parlament nem ismeri el az örmények elleni népirtást

A konzervatív pártok és egy ultranacionalista párt által benyújtott indítvány célja az volt, hogy elismerjék az első világháború idején az Oszmán Birodalomban az örmények ellen elkövetett népirtást.

A képviselők egyharmada tartózkodott. Alekszandr Radoszlavov, a kormányon lévő Bolgár Szocialista Párt képviselője úgy vélte, hogy a "történelmi igazság és az aktuálpolitika két különböző dolog".

A Törökországgal szomszédos Bulgáriában balközép koalíció kormányoz, amelynek tagja a bolgár lakosság 10 százalékát kitévő török kisebbséget képviselő Mozgalom a Jogokért és a Szabadságért (DPSZ). Egy korábbi, az "örmény népirtást" elismerő nyilatkozattervezetet egy évvel ezelőtt utasított el a szófiai parlament.

Mintegy húsz ország, közöttük Franciaország és Kanada már elismerte az örmény népirtást. Az Európai Parlament 1987-ben elsőként alkalmazta a népirtás szót az örmények ellen az Oszmán Birodalom utolsó éveiben elkövetett tömeges gyilkosságokra és deportálásokra. A tömeggyilkosságoknak 1,5 millió áldozata volt az örmények szerint.

Törökország szerint 250-500 ezren haltak meg. Ankara visszautasítja a "népirtás" kifejezést.

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Muszáj költségvetési szigort felmutatnia a kormánynak, de ennyi idővel a választás előtt ezt úgy kell megcsinálnia, hogy ne az átlagember szenvedje meg igazán. Az eredmény: az állami cégeknek kell spórolniuk a dolgozóikon. Az állam nem omlik össze, a költségvetés viszont bajban van, úgy is, hogy már a sokadik hasonló lépést tették meg.