szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egyelőre megoldatlan a börtönből kikerülő magyarok helyzete Ecuadorban és Peruban, mivel irataikat nem kapják vissza, vagy azok lejártak, így munkát vállalni sem tudnak és senki sem segít rajtuk – mondta az Oltalom Karitatív Egyesület elnöke.

Iványi Gábor közölte: az egyesület támogatásán kívül nincs más anyagi forrásuk, így "nagy a kísértés, hogy rossz útra térhetnek". A hivatalos papírok beszerzése pedig rendkívül nehéz, lévén, hogy a magyar képviseletek távol vannak és akadozva működnek.

Azt mondta: évente meglátogatja az Ecuadorban és Peruban kábítószerrel való visszaélés miatt eljárás alá vont, és egyes esetekben már hosszabb börtönbüntetésre ítélt magyarokat. Ez jelenleg Ecuadorban hét, Peruban egy embert érint. Az elmúlt években arra is lehetősége nyílt, hogy különböző kormányzati és büntetés-végrehajtási hivatalokkal és személyekkel tárgyalást folytasson.

Ennek egyik eredménye, hogy Ecuadorban megindulhatott a büntetés-végrehajtás bizonyos részének humanizálása, így például azokat, akiket egy évnél tovább tartanak vizsgálati fogságban anélkül, hogy az eljárás megindult volna, szabadlábra helyezik, de az országot nem hagyhatják el. Hozzátette: ez érintette az ecuadori Guayaquillben bebörtönzött két fiatal férfit. Mások számára pedig lehetőség nyílt, hogy jogerős ítélet után a büntetés egy részét letöltve feltételesen szabadlábra kerüljenek.

Arról is beszámolt, hogy a quitói börtönben meglátogatta a 8-8 évre ítélt két miskolci fiatalembert, és Guayaquillben lévő magyar férfit, aki a már említett törvényi rendelkezések nyomán - mivel egy éve van előzetesben - várhatóan a napokban szabadlábra kerül. A két miskolcival kapcsolatban annyit elárult, hogy a "fiúk ügyesek", vállalták cellák felújítását, így viszonylag jobb körülmények között vannak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dezső András (hvg.hu) Világ

Ausztriában raboskodik a legtöbb magyar

Évente több száz magyar állampolgár kerül összeütközésbe a törvénnyel külföldön - honfitársainkat leggyakrabban engedély nélküli tartózkodás vagy illegális munkavállalás miatt veszik őrizetbe. Legtöbbjük európai börtönökben tölti büntetését, de néhányan távoli országok fegyintézeteinek rabjai.