szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Lemondott vasárnap Rumen Petkov bolgár belügyminiszter, akinek tárcáját korrupciós botrány rázta meg és aki elismerte, hogy kapcsolatban állt a szervezett bűnözés köreihez tartozóként ismert személyekkel.


A bulgáriai szervezett bűnözés elleni harc elégtelenségét Brüsszel is bírálta, ami szakadással fenyegette a hárompárti kormányt és veszélybe sodorta az ország uniós támogatásait.

Petkov sajtóértekezleten jelentette be távozását, amit Szergej Sztanisev miniszterelnök a bolgár rádió jelentése szerint el is fogadott, "normális, logikus és méltóságteljes" döntésnek nevezve a miniszter lépését.

Brüsszel múlt kedden a szervezett bűnözés elleni hatékonyabb fellépésre sürgette Bulgáriát, miután két napon belül egy maffiaügyekkel foglalkozó íróval és egy atomenergetikai vállalat vezérigazgatójával is - feltehetően bérgyilkosok - végeztek, illetve két magas rangú rendőrtisztet azzal vádoltak meg, hogy államtitkokat játszottak át kétes hírű üzletembereknek.

A miniszterelnök először ellenállt az ellenzéki pártok nyomásának, s nem volt hajlandó leváltani Petkovot, kormánya ehelyett elfogadott egy intézkedéscsomagot a botrányok tépázta belügyi tárca átalakítására, valamint a rendőrség feletti ellenőrzés megszigorítására. Az ügy kapcsán a kabinet pénteken újabb bizalmatlansági indítványt vert vissza, de most először a szakadás jelei mutatkoztak a hárompárti koalícióban. A koalíciós tag Második Szimeon Nemzeti Mozgalom (NDSZV) 35 képviselője ugyanis tartózkodott a szavazáson, arra hivatkozva, hogy "a belügyminisztérium személyes konfliktusok terepévé vált, a szervezett bűnözés érdekeivel a háttérben".

Petkov, aki kezdetben szintén szembeszegült a lemondását követelő képviselőkkel, vasárnap azzal indokolta meghátrálását, hogy azzal talán "egy jobb állam létrejöttét" szolgálhatja. Vasárnap egyébként a belügyminiszter elismerte felelősségét annak a két rendőrségi tisztségviselőnek a kinevezésében, akik bizalmas információkat szolgáltattak ki vizsgálat alatt álló üzletembereknek, s azt is elismerte, hogy kapcsolatban állt néhány, a feltételezések szerint szervezett bűnözői körökhöz tartozó személlyel.

Bulgária 2007-ben a régi tagállamok kételyeit legyőzve csatlakozhatott az Európai Unióhoz, annak ellenére, hogy uniós diplomaták folyamatosan bírálták Szófiát, amiért "a büntetlenség légkörét" engedte kialakulni az országban, és bűnözői csoportok ellenőrzése alá került a gazdaság egy jelentős része. Az EU azóta is több ízben bírálta e kérdésben a bolgár kormányt, és Szófia akár szankciókra is számíthat, ha az Európai Bizottság elmarasztalja őt nyárra várt jelentésében a korrupció és a szervezett bűnözés elleni harc elégtelensége miatt.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!