szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szerbeknek is köszönheti az elnöki tisztébe vasárnap újból beiktatott Robert Mugabe zimbabwei államfő, hogy kellemes körülmények között ünnepelhetett - uralkodókéval vetekedő pazar palotáját ugyanis egy szerb vállalat, az Energoprojekt építette.


 
A Press című belgrádi újság szerint a cég már hosszabb ideje jó kapcsolatot tart fenn a miniszterelnökként, illetve államfőként 28 éve hatalmon lévő, függetlenségi harcos gerillavezérből lett diktátorral. Az Energoprojekt építette például Mugabe pártjának, a ZANU-PF-nek (Zimbabwei Afrikai Nemzeti Unió - Népi Front) a székházát, egy égre törő felhőkarcolót a fővárosban, Hararéban.
 
Míg az technikailag jelenthetett kihívást, addig a Mugabe-villa megépítése a kivitelezés finomságát, művészi színvonalát illetően. A nyolc évig tartó építkezés 11 millió dollárba került, s három szintes, 25-hálószobás, hatalmas parkkal - benne két mesterséges tóval - körülvett palotát eredményezett.
 
A szerb kivitelezők pazar anyagokkal dolgoztak: a márvány Olaszországból érkezett, a kristálycsillárok Európa legnevesebb műhelyeiből, a szőnyegek keleti manufaktúrákból, s a mennyezetek díszítésére a legnevesebb arab mestereket szerződtették. Azt pedig, hogy megfelelő munkát végezzenek, Grace asszony, a 84 éves államfő 40 évvel fiatalabb felesége személyesen felügyelte.
 
Hogy az építés idején évi 44 ezer dolláros fizetéssel rendelkező Mugabénak miből tellett a kacsalábon forgó palotára, sokan megkérdezték, de a politikus határozottan cáfolta, hogy az adófizetők pénzét használta volna rá. Mint mondta, a belső burkolatokhoz használt nemes fát Mahathir Mohamed malajziai kormányfőtől kapta ajándékba, a tető a kínai állam ajándéka, a fővállalkozó Energoprojekt pedig maga biztosította az építési anyagokat és fizette a munkásait.
 
A cégnek igen régi kapcsolatai vannak Mugabéval - miniszterelnöksége idején, 1986-ban, az el nem kötelezett országok csúcsértekezletére az Energoprojekt építette fel a hararei Sheraton hotelt. Az elnöki villára adott megbízás is részben ahhoz az időszakhoz köthető, mert - mint Mugabe fogalmazott - döntésében közrejátszott az, hogy szép emlékei vannak a titói Jugoszláviáról.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Zimbabwe elleni szankciókra kéri az Afrikai Uniót a Human Rights Watch

A Human Rights Watch (HRW) nemzetközi jogvédő szervezet arra kérte az Afrikai Unió egyiptomi csúcsértekezletének résztvevőit, hogy rendeljenek el szankciókat Robert Mugabe zimbabwei elnök kormányzata ellen, s nyilvánítsák azt törvénytelennek a pénteki elnökválasztási komédia után.

MTI Világ

Tsvangirai a holland követségre menekült

A zimbabwei holland nagykövetségre menekült hétfőn Morgan Tsvangirai, az ellenzéki Mozgalom a Demokratikus Változásért (MDC) vezetője - közölte a holland külügyminisztérium szóvivője.

MTI Világ

Mugabe vesztett, mostmár hivatalosan is

A zimbabwei választási bizottság szombaton hivatalosan megerősítette, hogy Robert Mugabe zimbabwei elnök évtizedek óta hatalmon lévő pártja vereséget szenvedett a legutóbbi parlamenti választáson.

MTI Világ

A BT elé kerül a zimbabwei választások ügye

Az Egyesült Államok az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) elé tárja a zimbabwei politikai helyzet kérdését, miután Morgan Tsvangirai ellenzéki vezető vasárnap bejelentette visszalépését az elnökválasztás második fordulójától - közölte a Fehér Ház.

MTI Világ

Kanada szankciókat vezet be Zimbabwe ellen

Törvénytelennek minősítette Kanada a zimbabwei elnökválasztás második fordulóját, és egy sor korlátozás bevezetését jelentette be az afrikai ország ellen, hogy szűkítse kapcsolatait a hararei kormánnyal.