Az 1997 óta kormányzó Munkáspárt a héten az egyik skóciai választókörzet 60 éve sziklaszilárdan őrzött alsóházi képviselői helyét vesztette el. A Glasgow East kerületben azért kellett csütörtökön időközi választást tartani, mert a körzet munkáspárti képviselője nemrég egészségügyi okok miatt lemondott.
A választókörzet londoni alsóházi mandátumát a Skóciában kormányzó Skót Nemzeti Párt (SNP) jelöltje nyerte el, ami egyöntetű londoni kommentárok szerint az utóbbi évek legnagyobb politikai földindulását jelenti Nagy-Britanniában.
Ez sorozatban a harmadik - és általános londoni vélemény szerint a legkínosabb - veresége volt a brit baloldal vezető erejének az utóbbi három hónapban. A Munkáspárt a május 1-jén megtartott angol-walesi helyhatósági választásokon negyven éve nem látott arányban kapott ki az ellenzéki konzervatívoktól - ráadásul a nyolc évig birtokolt londoni polgármesteri tisztséget is elvesztette -, és a párt nem sokkal később egy olyan északnyugat-angliai körzet időközi parlamenti választásán is alulmaradt, ahol eddig mindig Labour-képviselő nyert.
Ezek után a szombati brit sajtó egybehangzó értesülései szerint "immár kabinetszinten folynak a megbeszélések" arról, hogy nem kellene-e kezdeményezni Brown "rendezett körülmények közötti" távozását.
A The Guardian, a legnagyobb baloldali brit lap úgy tudja: előző nap kabinettagok egyeztettek telefonon a legutóbbi vereségre adandó válasz összehangolásáról.
A lap által idézett bennfentesek szerint a kormányfőnek őszig van ideje arra, hogy bebizonyítsa: van stratégiája annak megakadályozására, hogy a Munkáspárt a következő általános választásokon "egy nemzedéknyi időre kiessen a hatalomból".
A konzervatív The Times is úgy értesült, hogy kabinettagok kéthónapos határidőt szabtak Brownnak a választói bizalom visszanyerésére, ellenkező esetre "teljes körű miniszteriális lázadást" helyeztek kilátásba.
A lap szombaton idézett kabinetforrásai szerint őszig legalább 30 százalékra kellene javulnia a Labour jelenleg 24 százalékos támogatottságának - ez 22 százalékponttal marad el az ellenzéki konzervatívok legutóbb mért népszerűségétől -, különben Jack Straw igazságügy-minisztert, a párt jelenleg legtekintélyesebbnek tartott tisztviselőjét menesztik Brownhoz a lemondási felszólítással. Ha a kormányfő ennek nem tesz eleget, többen készen állnak a "puccsra" - áll a szombati The Timesban.
Ultimátumot kapott Gordon Brown, puccsra is számíthat
Őszig kap haladékot Gordon Brown brit miniszterelnök arra, hogy a Munkáspártot kimozdítsa a máris sorozatos és súlyos választási vereségeket eredményező népszerűségi mélypontról, különben mennie kell - szombati londoni sajtóértesülések szerint Brown saját kabinetbeli kollégái döntöttek így a Labour legutóbbi megalázó mandátumvesztése után.

„Már a levelibékára is leszavaznának az emberek, ha az kellene a Fidesz leváltásához” – ilyen volt Magyar Péter országjárásának első napja
Rekordméretűre duzzasztaná Brüsszel az uniós költségvetést, de jogállamiság nélkül nem adna EU-pénzt – bemutatták a hétéves tervet
Példátlan döntésre készülhet Trump: elmozdítaná a Fed elnökét
Zelenszkij személyes felügyelete alatt vizsgálják ki az ukránok Sebestyén József halálának körülményeit
Önazonossági törvény: megvan az első település, amely rendeletet hozott
Videón a hatalmas tűz, lángba borult a Tomorrowland fesztivál nagyszínpada
Karácsony Gergely: Nemsokára Anonymus Antal is jelentkezik majd egy összevágott hangfelvétellel
Végleg hazarendelték a budapesti lengyel nagykövetet
Pottyondy Edina: Hszi Csin-ping börtönbe veti az oligarcháit, Putyin kihajítja őket egy ablakon, Magyarországon meg elkezdték fapadosra kényszeríteni őket
Papp Réka Kinga: Orbán mérhetetlenül gyáva
Exkluzív Reuters-jelentés: Putyint nem érdekli Trump, újabb részeket akar kihasítani Ukrajnából
Az orosz elnök úgy véli, hogy országa gazdasága és hadserege elég erős ahhoz, hogy bármilyen további nyugati intézkedésnek ellenálljon.