szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Már nem nevezhető konfliktusnak vagy lövöldözésnek, ami Dél-Oszétiában folyik, ez háború - írta pénteken a Nyezaviszimaja Gazeta című orosz lap, és a többi orosz újság gyakorlatilag egyetért ezzel a megítéléssel.

Grúz támadás Dél-Oszétia ellen
A grúz erők pénteken hajnalban harckocsi-támadást indítottak Chinvali, Dél-Oszétia fővárosa ellen. A Dél-Osztétia elleni grúz agresszió válaszlépéseket fog kiváltani Oroszország részéről - közölte a kormányfő Vlagyimir Putyin.
A Kommerszant című újság Mihail Szaakasvili grúz államfő csütörtöki tárgyalási javaslatáról szólva azt jósolta: Grúziában bármely pillanatban kitörhet a háború Abháziával vagy Dél-Oszétiával, s a jóslat alig néhány óra múlva beteljesedett, amikor éjszaka kiéleződtek a harcok. A Moszkovszkij Komszomolec című lap Chinvali lakosait idézve arról számolt be, hogy a nők, gyerekek és idősek levonultak a pincékbe, de a férfiak többsége elment önkéntesnek. Sok háztetőn lyukakat ütöttek a grúz lövedékek, számos ablak betört. A boltok működnek, de a piac zárva van.

A lap Pavel Felgengauer ismert katonai szakértőt idézte, aki még csütörtökön úgy vélekedett: a konfliktusövezetben a kezdeményezés az oszétok kezében van, Grúziának valójában idén nem áll érdekében háborúzni. Egyrészt, mivel jövőre jóval erősebb lesz, másrészt, mivel káros lenne számára, ha a nemzetközi közösség Tbilisziben látná az agresszort, miközben a NATO decemberben szándékozik dönteni arról, hogy Grúzia megkezdheti-e a felkészülést a csatlakozásra. Mindazonáltal a korszerű, jól képzett grúz hadsereg 30 ezer katonája állhat szemben mintegy 3000 fős, gyengén felszerelt dél-oszétiai sereggel, amelynek tartalékosai gyakorlatilag már mind emigráltak. A mintegy 3900 négyezetkilométeres területen - 2006-os becslés szerint - élő 70 ezer lakos közül Felgengauer szerint mindössze 30 ezer az oszét.

A lapban Konsztantyin Zatulin, a Független Államok Közössége (FÁK) Intézet igazgatója úgy vélte, hogy a jelenlegi konfliktus csupán a szakadár területek elismerése felé taszítja Moszkvát, s nem zárta ki, hogy Oroszország megnöveli a térségben lévő békefenntartóinak létszámát. (Az Eho Moszkvi rádió körkérdésére a hallgatók 46,9 százaléka mondta azt, hogy Oroszország beavatkozása nem lenne helyes, 53,1 százalék szerint viszont be kell avatkozni, de nem szabad bevonulni, hanem önkéntesekkel vagy más hasonló módon kell segíteni az oszétokat.)

Borisz Csocsijev, Dél-Oszétia "miniszterelnök-helyettese" ugyancsak a Komszomolszkaja Pravdának (csütörtökön) úgy nyilatkozott: nem valószínű, hogy a grúz erők győzelmet aratnának, mert Dél-Oszétia elszakadása után két háborúban is meg tudta védeni magát (1991-ben és 1992-ben). Chinvali felkészült a tartós védelemre, de ha a grúz hadsereg behatol Dél-Oszétiába, az oszétok elmennek Oroszországba. Mivel a legtöbb dél-oszétiai lakos orosz állampolgársággal (is) bír, befogadásuk Oroszország kötelessége. Hozzátette: a csütörtökre kitűzött tárgyalás azért maradt el, mert fő célja az lett volna, hogy Grúzia precedenst teremtsen az Oroszország kizárásával folytatandó, közvetlen tárgyalásokra, Chinvali szerint pedig Oroszország a létrejövő megállapodások végrehajtásának garantálója. Orosz közvetítéssel azonban Dél-Oszétia kész tárgyalni - mondta.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!