"Végigkérdezgettem, nem tudok olyan magyarról, aki nagy bajban lenne" - mondta el Bika Julianna, aki férjével, Gergatz Istvánnal, a helyi tiszteletbeli magyar konzullal az Ochsner-klinikán húzódott meg. Ez az egyetlen olyan kórház, amelyet a 2005-ös Katrina hurrikán pusztításakor nem öntött el az árvíz; Gergatz István belgyógyász, hétfőn éppen ügyeletes volt.
"Az a szerencsénk, hogy a hurrikán jobboldala nagyon gyenge, a másik az erősebb, amely azonban a tengert éri" - számolt be értesüléseiről Bika Julianna, aki úgy tudja, hogy a New Orleanstól északabbra eső területeket éri majd nagy esőzés.
Úgy fogalmazott, hogy "nem olyan lehangolóak a hírek", mint három éve. Valószínűleg akkor sem lenne olyan árvíz és pusztítás, ha a kettes fokozatúra szelídült vihar szeme a város felett halad át. A helyi híradások szerint a várost átszelő csatornák nem fognak átszakadni, mint a Katrina pusztításakor.
Bika Julianna elmondta, hogy az önkéntes evakuálás nyomán New Orleans tulajdonképpen már pénteken szellemvárossá változott. "Úgy néz ki, a hatóságok tanultak a három évvel ezelőtti vihar tanulságaiból" - fogalmazott, megjegyezve, hogy az utóbbi napokban nem történt fosztogatás, a polgármester előzőleg súlyos büntetéssel fenyegette meg a vészhelyzettel visszaélőket.
A Louisianai Magyarok Egyesületének alelnöke elmondta: a vihar előtt értesítette a magyarokat, jelezzék, merre mentek, hogy tudják egymással tartani a kapcsolatot. Úgy tudja, egyetlen magyar házaspár maradt a városban, egy földszintes házban, amelynek az ablakaikat bebádogozták. A 2005 augusztus végén a térségre lecsapó Katrina idején - Gergatz István konzul akkori tájékoztatása szerint - mintegy száz magyar állampolgár rekedhetett New Orleansban és környékén.
Bika Julianna - aki újságíró, az amerikai magyarsággal kapcsolatos hírekről, programokról beszámoló Nyugati Hírlevél című internetes havi magazin szerkesztője - azt is elmondta, hogy az ő házukat 2005-ben az áradás elöntötte, és egy kisebb kiadó házukba kényszerültek költözni, azóta is ott élnek.