Bush az esti fő műsoridőben az országos tévécsatornákon élőben közvetített bő tízperces beszédben arról igyekezett meggyőzni az amerikaiakat, hogy támogassák az ország pénzügyi piacait sújtó zavarok elhárítása céljából a kongresszus elé beterjesztett 700 milliárdos kormányzati bankmentő tervet.
„Súlyos pénzügyi válság közepén vagyunk, de a szövetségi kormány határozott cselekvéssel válaszol” – jelentette ki, megjegyezve, hogy normális körülmények között ellenzi a kormányzati beavatkozást, „de ezek nem normális körülmények”.
Mint mondta, a piac „nem működik megfelelően”, széleskörű bizalomvesztés következett be, a gazdaság vezető szektorai vannak veszélyben, bankok mehetnek csődbe, ami azzal fenyegetne, hogy „hosszú és fájdalmas” recesszióba taszítja az amerikai gazdaságot. „Nem hagyhatjuk, hogy ez megtörténjen” – jelentette ki az elnök.
Bush beszédével – amely miatt lerövidítette New York-i tartózkodását, és lemondta részvételét egy floridai kampányeseményen – igyekezett megmagyarázni az átlagamerikainak, mekkora a baj, és hogy a pénzügyi válság hogyan befolyásolhatja a polgárok mindennapi életét.
A kongresszus szerdán még vitázott a kormányzati előterjesztésről, csütörtökön közép-európai idő szerint délután négy órakor folytatják az egyeztetést. Egy neve elhallgatását kérő demokrata párti forrás azt mondta, nem sok vitás kérdés maradt, „hamarosan” megszületik a megállapodás. A pénzügyi piaci mentőterv elfogadását közös közleményben sürgette a két elnökjelölt, Barack Obama és John McCain is.
Az előterjesztést bírálók egy része az irdatlan pénzösszeg elköltésére való felhatalmazás mellé ellenőrzési jogot biztosítana a kongresszusnak, emellett mérsékelnék a segítségre szoruló pénzintézetek vezetőinek kifizetett, csillagászati összegű juttatásokat.