szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Gerhard Schröder egy csütörtöki berlini konferencián elhangzott beszédében arra figyelmeztette a NATO-t, hogy fegyveres konfliktusba sodródhat Oroszországgal, ha engedi Grúziát a maga "kiszámíthatatlan" vezetőjével csatlakozni a védelmi szövetséghez.

Grúzia NATO-felvétele ellen foglalt állást a volt német szociáldemokrata kancellár. Schröder - aki jó barátja Vlagyimir Putyin orosz kormányfőnek, s jelenleg az Oroszországot Németországgal összekötő Északi Áramlat gázvezetéket építő konzorcium felügyelő bizottságának elnöke - kijelentette: megrázta őt, hogy a nyugati országok milyen egyoldalú álláspontra helyezkedtek Oroszországgal szemben, a grúziai konfliktus kapcsán.

Grúzia csatlakozása esetén a NATO-nak tudatában kell lennie annak, hogy a jelenlegi tbiliszi vezetés kiszámíthatatlansága, valamint a szövetség által Oroszországgal szemben folytatott, s az Egyesült Államok által támogatott bekerítési politika miatt könnyen konfliktusba keveredhet - hangoztatta a volt kormányfő. Egyben arra is figyelmeztetett, hogy egy ilyen konfliktusba német katonák is belesodródhatnak. "Hogy mindez mit jelentene a nemzetközi kapcsolatok számára, azt Németországnak is végig kell gondolnia" - fogalmazott.

Schröder az elmúlt hetekben több alkalommal is kiállt Oroszország mellett a kaukázusi konfliktusban, s többször is élesen bírálta Grúziát, Tbiliszit téve felelőssé a háború kirobbantásáért. Miheil Szaakasvili grúz elnököt pedig egyebek között "hazardőrnek" nevezte. A konfliktus megítélése miatt Schröder összetűzésbe került utódával, Angela Merkel kancellárral is, akit egy korábbi nyilatkozatában Grúzia egyoldalú támogatásával vádolt.

Schröder visszautasította azokat az állításokat is, amelyek szerint az Európai Unió túlzott függőségbe kerül az orosz kőolajtól, illetve földgáztól. Szavai szerint a tervezett német-orosz gázvezeték nem gyengíti, hanem fokozza az energiaellátás biztonságát. Annak a nézetnek adott hangot, hogy az Európában és Ázsiában egyaránt megnövekedett energiaszükséglet miatt több energiaforrásra és több vezetékre van szükség. Ezen túlmenően Oroszországot az egyik "legbiztosabb és legmegbízhatóbb" szállítónak nevezte.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Grúzia lelőtt egy orosz kémrepülőt

Grúzia bejelentette kedden, hogy lelőtt egy orosz kémrepülőgépet, amely Dél-Oszétia határától délre, grúz ellenőrzés alatt álló területet pásztázott.

hvg.hu Világ

Grúzia elismerte kazettás bombák bevetését

Egy nemzetközi emberi jogi szervezet hétfői közlése szerint Grúzia elismerte, hogy kazettás bombákat vetett be a déloszét tartomány visszaszerzéséért indított támadásban.

MTI Világ

Orosz diplomáciai meggyőző-hadműveletek

Az orosz politikusok továbbra is a Nyugat meggyőzésén dolgoznak az EU hétfői rendkívüli csúcsa előtt: Dmitrij Medvegyev orosz államfő Silvio Berlusconi olasz kormányfőnek telefonon fejtette ki a Dél-Oszétiával kapcsolatos orosz álláspontot, Vlagyimir Putyin kormányfő pedig vasárnap megismételte, hogy a kérdésben az igazság Oroszország oldalán van.

MTI Világ

Magyarország támogatja Grúzia és Ukrajna NATO-tagságát

Magyarország támogatja Grúzia és Ukrajna NATO-tagságát és azt, hogy a két ország meghívást kapjon a tagság előszobáját jelentő társulási akciótervbe (MAP) - hangsúlyozta Göncz Kinga külügyminiszter szerdán Budapesten sajtótájékoztatón.

MTI Világ

Hága: Grúzia és Oroszország meghallgatása

A hágai Nemzetközi Bíróságon hétfőn megkezdődött perben Grúzia azt szeretné elérni az ENSZ-testületnél, hogy utasítsa Oroszországot az "etnikai tisztogatás" leállítására a papíron Grúziához tartozó Dél-Oszétiában és Abháziában, ahol a lakosság többsége orosz személyi okmányokkal rendelkezik.