Juscsenko feloszlatta az ukrán parlamentet, előre hozott választás lesz

Viktor Juscsenko elnök feloszlatta az ukrán parlamentet, egyben előre hozott választások kiírásáról döntött. A választást december 7-én tartják meg.

  • MTI MTI
Juscsenko feloszlatta az ukrán parlamentet, előre hozott választás lesz

Juscsenko bejelentése
© AP
Juscsenko szerdán az ukrán néphez intézett tévébeszédben hozta nyilvánosságra döntését, de nem említette, hogy aláírta-e a döntésről szóló rendeletet. Az államfő közölte, hogy szeptember 2-án a parlamentben "de facto" új koalíció alakult a Julija Timosenko miniszterelnök vezette tömbből (BJut), az oroszbarát ellenzéki Régiók Pártjából, illetve az Ukrajnai Kommunista Pártból. A törvény harminc napot adott arra, hogy hivatalosan is megalakuljon az új koalíció.

Juscsenko alkotmányos jogával élve öt nappal meghosszabbította a törvényes határidőt, de szerinte szerdáig egyetlen politikai erőtől sem érkezett javaslat parlamenti többségre támaszkodó koalíció létrehozásáról. Az államfő közölte, hogy az ukrán alkotmánnyal összhangban kihirdeti a parlament (verhovna rada) feloszlatását és az előre hozott választás megtartását.

Viktor Juscsenko beszédében - nyilvánvalóan Julija Timosenkóra célozva - azt mondta, hogy "a demokratikus koalíciót egyetlen ember ambíciója", a hataloméhség és az értékrendbeli különbségek döntötték romba, illetve az, hogy az önös érdekek felülkerekedtek a nemzeti érdekeken. "A koalíciós megállapodás és a koalíciós egyezségek sutba lettek dobva, a gazdasági reformok nem folytatódnak, a választási számítgatások szociális populizmusba csaptak át, ami a legmagasabb inflációt eredményezte Európában, illetve az életszínvonal csökkenését" - hangoztatta Juscsenko.

Az eddigi koalíciót a Juscsenkót támogató Mi Ukrajnánk-Népi Önvédelem (NU-NSZ) tömörülés és a BJuT alkotta. Szeptember elején azonban az NU-NSZ kilépett a koalícióból, mert a BJuT több olyan törvénymódosítást vitt keresztül a parlamenten az ellenzéki, Moszkva-barát Régiók Pártjának támogatásával, amely szűkítette az elnök jogkörét.

A 2004-es "narancsszínű" forradalomban létrejött, Juscsenko és Timosenko vezette politikai erők egyebek között az Oroszországhoz fűződő viszony alakításának kérdésében kaptak össze. Timosenko kormányfő azzal vádolta a Nyugat-barát államfőt, hogy oroszellenes politikájával válságba döntötte Ukrajnát.

A koalíció helyreállításáról folytatott tárgyalások eredménytelenek maradtak, s médiaértesülések szerint zátonyra futottak a Timosenko-tömb és a Régiók Pártja közötti egyeztetések is. Szerdán az államfő titkára bejelentette: az ukrán törvényhozás minden képviselőcsoportjának vezetője az előre hozott választás mellett foglalt állást a Juscsenkóval folytatott konzultációkon, de a miniszterelnök, Julija Timosenko pártja ezt cáfolta.