Az EU és a karibi szigetország a múlt héten Párizsban állapodott meg abban, hogy felújítják az öt évvel ezelőtt megszakadt együttműködésüket. Louis Michel, az EU fejlesztési és humanitárius segélyekkel foglalkozó biztosa a megbeszélést rendkívül hasznosnak nevezte akkor, mert szerinte a kubai fél kinyilvánította akaratát, hogy kész az érdemi párbeszéd felvételére. Azt is nagyon biztatónak nevezte, hogy Havanna nem zárkózik el az olyan, számára kényes témák megvitatásától, mint az emberi jogok helyzete a szigetországban. A találkozó után jelezte, hogy Kubába utazik, és reményei szerint vendéglátóival megállapodik az együttműködés gyakorlati megvalósításának mikéntjéről.
Mielőtt Felipe Pérez Roque kubai külügyminiszter Louis Michellel csütörtökön Havannában aláírta a megállapodást, azt mondta: fontos lépés történt a két fél viszonyában, noha "még vannak tennivalók és megoldandó kérdések". Az EU-biztos pedig ismét hangsúlyozta annak jelentőségét, hogy "ez a párbeszéd - a kölcsönös tisztelet alapján - mindenféle témára kiterjedhet, még a legnehezebbekre is".
Az EU 2003-ban vezetett be büntetőintézkedéseket, mert a kubai hatóságok letartóztattak 75 ellenzékit. Azóta 20-at szabadon engedtek közülük. A szankciók főleg a magas rangú kubai tisztségviselők EU-ba való belépését korlátozták. Az unió 2005-ben felfüggesztette ezeket az intézkedéseket, idén júniusban pedig feloldotta azokat, hogy ezáltal ösztönözze az év elején hivatalba lépett új vezetőt, Raúl Castrót az ország demokratikus átalakítására.
Miután Kubában az ősz elején az Ike és a Gustav hurrikán jelentős pusztítást végzett, az EU bejelentette, hogy kész Kuba segítségére sietni a károk felszámolásában, Havanna pedig közölte az EU soros elnökségét betöltő Franciaországgal, hogy hajlandó a párbeszéd felújítására.
Louis Michel szerda este kezdődött kétnapos kubai látogatásán ellátogat a hurrikán sújtotta térségekbe, és egy meg nem nevezett forrás szerint bejelenti, hogy az unió kétmillió eurós gyorssegélyt ad az országnak. Egy másik meg nem nevezett forrás, egy európai diplomata szerint nem lehet tudni, hogy Kuba elfogadja-e az uniós segélyt. Eddig csak egy spanyol és egy belga felajánlást fogadott el kétoldalú alapon.
Kubai ellenzékiek szerint Raúl Castro hatalomra kerülése óta nem javult az emberi jogok helyzete az országban, sőt az elnyomás csak nőtt a hurrikánok pusztítása után, az élelmiszerhiány kialakulásával összefüggésben.
Az EU és Kuba felújítja együttműködését
Az Európai Unió és Kuba képviselői aláírták csütörtökön Havannában az együttműködésük felújításáról szóló megállapodást.

„Már a levelibékára is leszavaznának az emberek, ha az kellene a Fidesz leváltásához” – ilyen volt Magyar Péter országjárásának első napja
Rekordméretűre duzzasztaná Brüsszel az uniós költségvetést, de jogállamiság nélkül nem adna EU-pénzt – bemutatták a hétéves tervet
Példátlan döntésre készülhet Trump: elmozdítaná a Fed elnökét
Zelenszkij személyes felügyelete alatt vizsgálják ki az ukránok Sebestyén József halálának körülményeit
Önazonossági törvény: megvan az első település, amely rendeletet hozott
Videón a hatalmas tűz, lángba borult a Tomorrowland fesztivál nagyszínpada
Karácsony Gergely: Nemsokára Anonymus Antal is jelentkezik majd egy összevágott hangfelvétellel
Végleg hazarendelték a budapesti lengyel nagykövetet
Pottyondy Edina: Hszi Csin-ping börtönbe veti az oligarcháit, Putyin kihajítja őket egy ablakon, Magyarországon meg elkezdték fapadosra kényszeríteni őket
Papp Réka Kinga: Orbán mérhetetlenül gyáva
Exkluzív Reuters-jelentés: Putyint nem érdekli Trump, újabb részeket akar kihasítani Ukrajnából
Az orosz elnök úgy véli, hogy országa gazdasága és hadserege elég erős ahhoz, hogy bármilyen további nyugati intézkedésnek ellenálljon.