szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Elfogadta az Európai Parlament az Európai Unió 2009-es költségvetésének tervezetét, amelyben a tagországok kormányait képviselő tanács javaslatához képest jelentősen növelné a kiadásokat.

A tervezet több magyar javaslatot is magában foglal. A kötelezettségvállalások 136 milliárd eurót (az uniós összjövedelem 1,04 százalékát), a kifizetések 124,5 milliárd eurót (0,959 százalék) tennének ki. A tanács 133,9, illetve 114,9 milliárd eurós költségvetést javasolt.

A tervezetről folytatódik az egyeztetés az uniós intézmények között. Végérvényesen várhatóan az EP decemberi ülésén szavaznak a költségvetésről.

A vitában a magyar képviselők közül felszólalt Surján László (KDNP), a költségvetés úgynevezett árnyék-jelentéstevője, azaz néppárti frakciófelelőse. Beszédében a pénzügyi krízis idején méltányos lépésnek nevezte, hogy az Európai Parlament 10 milliárd euróval többet kíván fordítani a növekedésre, munkahelyteremtésre - polgárainak biztonságára. A tagállamoknak üzenve Surján azt követelte: szüntessék meg az akadályokat, amelyekkel - például túlzott önrész előírásával - mesterségesen nehezítik az európai fejlesztési támogatások felhasználását.

Olajos Péter (MDF) a környezetvédelmi EP-bizottság nevében üdvözölte, hogy jövőre 10 százalékkal több forrás (összesen 14 milliárd euró) áll majd rendelkezésre környezetvédelmi célokra, mint idén. Kiemelte azt is, hogy idén három környezetvédelmi és közegészségügyi témájú kísérleti program indítását támogatja az Európai Bizottság, 7,5 millió euró értékben. Soha még ennyi, az éghajlatváltozással, illetve annak hatásaival foglalkozó projekt nem indult egy éves kereten belül.

Fazakas Szabolcs (MSZP) közleményében arról szólt, hogy bár a szocialista EP-frakció nem támogatta, az MSZP-képviselők (más frakciókkal együtt) megszavazták a Nabucco gázvezetékprojekt általános politikai és további 5 millió eurós anyagi támogatását. Mint jelezte, a pártcsoportban előzőleg elfogadták azon érvelését, hogy ez a projekt Magyarország számára kiemelkedő jelentőséggel bír.

Szent-Iványi István (SZDSZ) azt közölte a sajtóval, hogy a költségvetési eljárás bizottsági szakában 23 módosító javaslatot nyújtott be, amelyek az Európai Unió kötelezettségvállalásait összesen több mint 44 millió euróval, a kifizetéseket mintegy 463 millió euróval emelik meg 2009-ben, elsősorban olyan kérdésekben, amelyek hosszú távon érintik Európa és Magyarország jövőjét. A magyar liberális képviselő aláhúzta: sikerrel kezdeményezte, hogy az Európai Unió a környezetvédelmi programokra (LIFE+) az eredetileg tervezettnél 10 százalékkal nagyobb összeget, 300 millió eurót fordít. Szent-Iványi javaslataival hozzájárult a kis- és középvállalatok pénzügyi támogatási programjának kiépítéséhez, valamint az egyetemi ösztöndíj-rendszer bővítéséhez is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A pénzügyi válságban feltámadt a francia társadalmi modell

A globális pénzügyi válság hatására feltámadni látszik az az általában csak francia modellként emlegetett ideológiai alapvetés a társadalmi berendezkedésről, amely a szociális piacgazdaság és erős politikai tekintély mellett a nemzeti kormányok elsőbbségét hirdeti a brüsszeli bürokrácia felett - véli Alain Duhamel politológus a Libération című francia baloldali napilapban csütörtökön közzétett elemzésében.

MTI Gazdaság

Gyorsabb válságkezelést ígérnek az uniós vezetők

A pénzügyi szektor után a reálgazdaság, mindenekelőtt az ipar támogatását is kilátásba helyezték az Európai Unió tagországainak állam- és kormányfői csütörtökön Brüsszelben befejeződött kétnapos találkozójukon.

MTI Világ

EU-csúcs: meg kell előzni a még nagyobb bajt

Az Európai Unió csütörtökön befejeződött brüsszeli csúcsértekezletét megterhelte a nemzetközi pénzügyi válság, és nagy hangsúlyt kapott az a gondolat, hogy össze kell fogni a folyamatok valós gazdasági válsággá alakulásának megakadályozása érdekében, nehogy átgyűrűzzenek a bajok a termelésbe és a szolgáltatásokba.

MTI Világ

A lisszaboni szerződés hiányában nincs további EU-bővítés?

Az Európai Unió intézményi és döntéshozatali rendszerét megreformáló lisszaboni szerződés hatályba lépése nélkül nem folytatható az EU bővítése - hangsúlyozta két néppárti európai parlamenti (EP-) képviselő csütörtökön Brüsszelben.

MTI Világ

Európai parlamenti jelentés az "egészségügyi vasfüggönyről"

Az Európai Unió régi és új tagállamai között egyes betegségek előfordulási gyakoriságában olyan nagy a különbség, hogy "egészségügyi vasfüggönyről" beszélhetünk - olvasható az Európai Parlament (EP) által csütörtökön Brüsszelben elfogadott jelentésben.