Az amerikai egészségügy vezetői szerint a betegségmegelőzés és -kezelés a gazdasági kérdések, a munkahelyteremtés mögött háttérbe szorult. Meglepő módon az elnökválasztási harc végső küzdelméiben - a gazdasági világválság ellenére - ismét előtérbe került az egészségügy.
Barack Obama egészségügyi reformterve az egész amerikai társadalmat be akarja vonni a biztosítási rendszerbe. Azok az állampolgárok, akik nem rendelkeznek munkáltató által fizetett egészségügyi biztosítással, illetve nem elég öregek vagy szegények ahhoz, hogy valamelyik állami biztosítási rendszerhez tartozzanak, választhatnának a kormány által támogatott rendszer vagy különböző magánbiztosítók között.
Akiket nem biztosít a munkahelyük, azok anyagi bevételeiktől függően segélyre lennének jogosultak, abból beléphetnének a nemzeti társadalombiztosításba, vagy csatlakozhatnának a magánbiztosítókhoz. Obama szenátor a nemzeti társadalombiztosítás anyagi hátterét a magas jövedelmű állampolgárok adójából, illetve az amerikai egészségügyi rendszer megtakarítási lehetőségeiből kivánná fedezni.
John McCain szenátor azt ígéri, hogy a munkahelyi biztosítás kiegészítéséül adókedvezmény formájában egyénileg 2500 dollár, a család számára pedig 5000 dollár járna. A családok maguk dönthetnék el, melyik biztosítóhoz csatlakoznának.
A megkérdezett szakértők kivétel nélkül helyeselték a két szenátor elképzeléseit, de hangsúlyozták, hogy az ördög a részletekben van: egyik tervből sem derül ki pontosan, miképpen szedik elő azt a temérdek pénzt, amely az általános társadalombiztosításhoz szükséges, és hogyan osztják el azt igazságosan.
A közvéleménykutatók adatai szerint az amerikaiak 42 százaléka érezte úgy, hogy egyetért Obama egészségügyi reformra vonatkozó nézeteivel és csak 25 százalék helyeselte McCain erre vonatkozó elképzeléseit.
Amerikában is vezértéma az egészségbiztosítás
Az amerikai elnökválasztás kulcsfontosságú témái között már a kampány kezdetén szerepelt az egészségügyi ellátás és annak reformja. A választás előtti napokban ez a kérdés sok választó szerint a gazdasági gondok már elindított megoldásánál is döntőbb probléma.

„Már a levelibékára is leszavaznának az emberek, ha az kellene a Fidesz leváltásához” – ilyen volt Magyar Péter országjárásának első napja
Rekordméretűre duzzasztaná Brüsszel az uniós költségvetést, de jogállamiság nélkül nem adna EU-pénzt – bemutatták a hétéves tervet
Példátlan döntésre készülhet Trump: elmozdítaná a Fed elnökét
Zelenszkij személyes felügyelete alatt vizsgálják ki az ukránok Sebestyén József halálának körülményeit
Önazonossági törvény: megvan az első település, amely rendeletet hozott
Videón a hatalmas tűz, lángba borult a Tomorrowland fesztivál nagyszínpada
Karácsony Gergely: Nemsokára Anonymus Antal is jelentkezik majd egy összevágott hangfelvétellel
Végleg hazarendelték a budapesti lengyel nagykövetet
Pottyondy Edina: Hszi Csin-ping börtönbe veti az oligarcháit, Putyin kihajítja őket egy ablakon, Magyarországon meg elkezdték fapadosra kényszeríteni őket
Papp Réka Kinga: Orbán mérhetetlenül gyáva
Exkluzív Reuters-jelentés: Putyint nem érdekli Trump, újabb részeket akar kihasítani Ukrajnából
Az orosz elnök úgy véli, hogy országa gazdasága és hadserege elég erős ahhoz, hogy bármilyen további nyugati intézkedésnek ellenálljon.