szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Belgrádi szakemberek attól tartanak, hogy a nemzetközi pénzügyi válság miatt munkanélkülivé váló hazatelepülők árasztják el Szerbiát.

A diaszpórában élők ügyeivel foglalkozó miniszter gazdasági tanácsadója szerint főleg Németországból és Ausztriából települhetnek haza tömegesen a vendégmunkás szerbek. Az előbbiben 700 ezer, az utóbbiban ma még mintegy 250 ezer szerbet foglalkoztatnak, főleg alacsony szakképesítést igénylő munkakörökben. Rajtuk kívül még mintegy 450 ezer szerb dolgozik Nyugat-Európában.
   
Djordjo Prstojevic a Press című újságnak elmondta, főleg Németországban és Ausztriában kell nagy elbocsátási hullámra számítani. Rossz jelként említette, hogy több nagy autógyár már nagyon sok dolgozóját küldte fizetett kényszerszabadságra, amit minden bizonnyal elbocsátás követ. 
   
A miniszteri tanácsadó aggodalmait igazolja az a felmérés is, amelyet az INFOSTUD közvélemény-kutató végzett a külföldön dolgozó szerbek között. A megkérdezettek túlnyomó többsége, 68 százalék azt mondta, hogy hazatérést tervezi, annak ellenére, hogy Szerbiában sem bőséges a munkahelykínálat.
   
Az Egyesült Államokban, a legnagyobb - egymilliós - szerb diaszpórában még nem tapasztalható pánik, az ott élők nem terveznek tömeges hazatelepülést. A szakemberek ezt azzal magyarázzák, hogy ők vagy rég gyökeret vertek új hazájukban - ez érvényes a II. világháború után nagy tömegben kivándoroltakra, akiknek jelentős része már nyugdíjas -, vagy magasan képzett emberek, mint az 1990-es években, a délszláv háborúk idején kivándoroltak, akiknek a munkahelyét nem fenyegeti közvetlen veszély.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Megállapodott Szerbia és az IMF

A belgrádi kormány csütörtöki közleménye szerint Szerbia és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) megállapodott abban, hogy a szerb költségvetés hiánya a jövő évben nem haladhatja meg a GDP 1,5 százalékát.

Világ

Vajdaság: Szerbia motorja

- a Vajdaság Jugoszlávia szétesése előtt Szlovénia után a szövetségi állam második legfejlettebb térsége volt...

MTI Világ

Tadics: "Szerbia senkire se lőtt"

Borisz Tadics szerb államfő szerint elérkezett az ideje annak, hogy felülvizsgálják a koszovói háború lezárásaként létrejött kumanovói szerződést.

Hét nap gazdaság

Egyoldalú Szerbia

Szerbia 2009. január 1-jétől egyoldalúan életbe lépteti az Európai Unióval kötött átmeneti kereskedelmi egyezményt.