szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Unió pénteken elküldi ellenőreit Ukrajnába, hogy megkezdjék a megfigyelést az Oroszországból érkező földgáz fő mérőállomásán - írja a Reuters hírügynökség meg nem nevezett prágai diplomatákat idézve.

Előzőleg, csütörtök este az EU cseh elnöksége közölte, hogy Oroszország mégiscsak megállapodott az Európai Unióval azokban a feltételekben, amelyek alapján megfigyelők ellenőrizhetik az EU-területére Ukrajnán keresztül érkező gázszállításait.

"Az ellenőrök telepítésének el kell vezetnie ahhoz, hogy helyreálljon az EU-tagállamok Oroszországból származó ellátása" - áll a cseh elnökség Brüsszelben publikált nyilatkozatában, amely Mirek Topolánek cseh és Vlagyimir Putyin orosz kormányfő telefonbeszélgetésére hivatkozik.

Az uniós gázellátást is megzavaró gázvita két főszereplője, az ukrán Naftogaz az orosz Gazprom cég vezetése előzőleg Brüsszelben tárgyalt uniós illetékesekkel és egymással, és az orosz fél - korábbi EU-közlés szerint - elutasította az eredetileg általa is javasolt megfigyelőmissziót, ha azzal együtt nem mehetnek orosz szakértők is Ukrajnába. A késő esti cseh közleményből nem derült ki, hogy mi vezetett Moszkva álláspontjának megváltozásához.

Mindenesetre korábban a Gazprom vezérigazgatója, Alekszej Miller csütörtökön azt mondta, azonnal újraindulhat a gázszállítás, amint megérkeznek a megfigyelők.

Az EU-elnökség nyilatkozata úgy fogalmaz, hogy a megállapodás szerint az ellenőrök bármely olyan helyszínen megfigyeléseket végezhetnek, amelynek szerepe van a gázáramlás biztosításában. A nyilatkozat szerint Topolánek és Putyin Angela Merkel német kancellárral is tárgyalt az este folyamán.

A megállapodás nem érinti Ukrajna földgázimportját Oroszországból. - A normális szállítás felújításához (Ukrajna számára) az kell, hogy eljöjjenek Moszkvába, és aláírják a szerződést az ukrán importról.  És fizetniük kell a termékért, amit kapnak, piaci árat. Ukrán partnereink azonban nem akarnak aláírni, és nem akarnak fizetni. Ez van - mondta csütörtök este újságíróknak Moszkvában Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök. A válságért az ukrán kormányzat "összeomlását", és az Ukrajnában szerinte "magas szintű" korrupciót hibáztatta.

Csütörtökön korábban Putyin a gáz piaci árát Ukrajna számára ezer köbméterenként 470 dollárban, az Ukrajnának a tranzitgáz továbbításáért fizetendő díjat pedig ezer köbméterenként és száz kilométerenként 3-4 dollárban jelölte meg. Mivel Ukrajna nagyrészt közép-ázsiai gázt kap Oroszországból, hozzátette: a közép-ázsiai gáz az ukrán határra való szállítás költségeivel ezer köbméterenként 375 dollárba kerül Oroszországna

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

Európát fenyegető orosz-ukrán gázvita

Ausztria és Németország is megérezte ezúttal a menetrendszerű orosz– ukrán gázháborút, amely a magyar ellátást is veszélyezteti. A feszültség az orosz gazdaság bajainak az elkendőzésére is módot ad a Kremlnek.

MTI Világ

Gáz: a román tartalékok 60-80 napig elegendőek

A romániai földgáztartalékok 60-80 napig, az állami pakurakészletek pedig körülbelül 40 napig elegendők, jelentették be Bukarestben, miközben a kormány energiaügyi vészhelyzetet hirdetett a lakossági földgázfogyasztás akadálytalan biztosítása és az energiatakarékosság hatékony megszervezése érdekében.

MTI Gazdaság

Tíz napon belül összeomolhat a szlovákiai gázellátás

Ha az ipari földgázfogyasztók továbbra is olyan fegyelmezetlenek lesznek, mint a szükségállapot első két napján, akkor legfeljebb tíz napon belül összeomlik az egész szlovák gázellátási rendszer, mondta Lubomír Jahnátek ipari miniszter a szlovákiai válságstáb csütörtöki ülése után Pozsonyban.

MTI Világ

Németország új gázszállítási útvonalakat keres

Az orosz-ukrán gázvita nyomán Németország új szállítási útvonalakat keres. Csütörtöki értesülések szerint berlini politikai és gazdasági körökben egyaránt felerősödtek a tranzitútvonalak diverzifikálását célzó követelések, s a legfőbb nyertes a tervezett, s az elmúlt időszakban sokat vitatott Balti-tengeri földgázvezeték lehet.

MTI Gazdaság

Gázkorlátozás: közeledik az orosz és ukrán álláspont

Az egyre nagyobb nemzetközi nyomásra közeledni látszik a Gazprom és a Naftogaz közötti megállapodás az orosz-ukrán gázvitában. Az Ukrajnán keresztül gázt importáló európai országok közben egyre nagyobb energiabiztonsági kihívások elé néznek.