szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Oroszország műholdelhárító fegyverek fejlesztésén dolgozik és ellenlépéseket tesz, ha bármely ország fegyvert telepít a világűrbe - jelentette ki csütörtökön a fegyveres erők fegyverkezési parancsnoka.

"Rendelkezésünkre állnak a kulcsfontosságú alapelemek arra az esetre, ha valaki fegyvert telepítene a világűrbe" - közölte újságírói kérdésre válaszolva moszkvai sajtótájékoztatóján Vlagyimir Popovkin hadseregtábornok, védelmi miniszterhelyettes.

Popovkin, aki korábban az orosz űrerők parancsnoka volt, az amerikai és kínai műholdelhárító fegyverek kikísérletezésével kapcsolatos kérdésre válaszolt.

Az amerikai haditengerészet  2008 februárjában rakétával célba vett és eltalált egy meghibásodott kémműholdat. 2007-ben Kína ballisztikus rakétával megsemmisítette  egyik saját műholdját.

Moszkva bírálta az amerikai "csillagháborús" terveket, arra hivatkozva, hogy az új fegyverkezési versenyt idézne elő. Oroszország és Kína nemzetközi megállapodást sürgetett az űrfegyverek tilalmáról, de javaslataikat az Egyesült Államok elutasította.

Az előző amerikai kormányzat rakétavédelmi terve keretében a Pentagon műholdak megsemmisítésére alkalmas rakéták, lézer és más technológiák kifejlesztésén dolgozott.

A Bush-kormányzat tervét, hogy rakétavédelmi rendszert telepítsen Csehországba, illetve Lengyelországba, Oroszország hevesen ellenezte, mondván, hogy a lépés a biztonságát fenyegeti.

Barack Obama amerikai elnök jelezte, hogy lemondhat a rakétapajzs kelet-európai telepítéséről, ha Oroszország segít megoldani az iráni atomprogrammal kapcsolatos vitát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Irán a világűrt célozza rakétakísérletével

Irán ismét bejelentést tett a rakétatechnológia terén elért sikereiről, de nyugati szakértők általában kétellyel fogadják az efféle bejelentéseket. Nehéz ugyanis megállapítani a haladás tényleges mértékét.

hvg.hu Tech

A Föld sikolyai hallhatóak a világűrben

Fülsértő sivításokat hallhatnak az idegen civilizációk, ha a Föld irányába fülelnek, derül ki a Space.com híradásából. Amerikai csillagászok szerint a rádióhullámok különleges áramlásának köszönhetően bolygónk különleges hanghatásokat bocsát ki, kvázi jelzi, hol is vagyunk.

hvg.hu Tech

Lassan nem lőhetünk fel semmit a világűrbe

Nem elég, hogy a Föld körül több ezer kisebb-nagyobb tárgy kering űrszemétként, egy februári műholdkatasztrófa következtében öt-hat évig nagyobb az esélye, hogy az űrbe fellőtt műholdak vagy hajók balesetet szenvednek.